Rusko postihla zatím největší energetická havárie

Hávarie v čaginské elektrárně v Moskvě způsobila ve středu před polednem řetězovou reakci selhání sítě vysokého napětí. Oblast, ve které žije několik desítek miliónů lidí, zůstala zcela ochromena. Hromadná doprava v ruské metropoli zkolabovala, nemocnice musely využít náhradní energetické zdroje a kvůli výpadku proudu se uzavřela burza a obchody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výpadek elektřiny postihl i moskevské metro | Zdroj: ČTK

Ministr energetiky a průmyslu Viktor Christenko v parlamentu oznámil, že příčiny jsou technického rázu. Výpadek zavinil výbuch a následný požár. Vyloučil ale, že by šlo o teroristický útok nebo sabotáž.

V moskevském metru zůstalo stát čtyřicet souprav. Kolem dvaceti tisíc lidí se muselo pěšky přes nouzově osvětlené tunely dostat na povrch. Železniční vlaky, které zůstaly stát na tratích, musely odtáhnout parní lokomotivy.

Přes dvacet moskevských nemocnic bylo operativně připojeno k náhradním zdrojům. Mimo provoz byla internetová a mobilní síť. Nefungovaly ani bankomaty a burza. Obchody kvůli výpadku elektřiny přerušily provoz, stejně jako čerpací stanice.

Prezident Vladimir Putin ostře kritizoval vedení státního energetického monopolu. Uvedl, že strategické podniky havárie nepostihla. Středeční energetická krize je vůbec první svého druhu v Rusku.

Mária Mikušová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme