Rusko potvrdilo rakety Iskander u hranic s NATO, dohody prý neporušuje

Rusko má v Kaliningradské oblasti deset taktických střel Iskander schopných nést jaderné hlavice. Zprávu přinesl německý deník Bild a vzápětí ji potvrdilo ruské ministerstvo obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský raketový systém protivzdušné obrany S-300 | Zdroj: ČTK

Mobilní taktické rakety Iskander mají dolet 500 kilometrů, a z nejzápadnější části ruského území obklopené Polskem tak mohou zasáhnout většinu jeho území i nejsevernější oblasti Česka.

Polské ministerstvo zahraničí už informaci označilo za znepokojivou.

Podle Ruska neporušuje Moskva umístěním raket v Kaliningradu žádné dohody. Nejmenovaný zdroj z ruské armády uvedl, že arzenál je v oblasti už rok a půl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl analytik Lukáš Visingr

Odborníci dávají jeho přítomnost do souvislosti s budováním amerického protiraketového štítu ve východní Evropě.

Možné rozmístění raket jako reakci na protiraketovou obranu USA zmínil před dvěma lety tehdejší ruský prezident a nynější premiér Dmitrij Medveděv.

„Rusko rozmístí rakety na západě a jihu a země, pokud Spojené státy budou pokračovat v projektu evropského pilíře protiraketové obrany,“ řekl v listopadu 2011.

Podle analytika Lukáše Visingra je problém složitější. „Je potřeba si uvědomit, že se současně vedou jednání o zapojení Ruska do tohoto systému, takže se vlastně může zdát velice paradoxní, že Rusko na tento systém reaguje nějakou protizbraní, jenže tohle je prostě ruský způsob vyjednávání."

„Pokud Rusové získají dojem, ať už oprávněně, nebo ne, že při vyjednávání druhá strana nehraje fér nebo na názory Ruska nebere dostatečný ohled, tak Rusové prostě začínají stupňovat tlak, což může zahrnovat i takovéto ‚agresivní‘ kroky,“ vysvětlil.

Jan Prokeš, Simona Bartošová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme