Rusko považuje válku v Iráku za vojenskou okupaci
Rusko dnes označilo počínání amerických a britských ozbrojených sil v Iráku za vojenskou okupaci. Washington a Londýn okupují Irák s použitím vojenské síly, a proto takové hodnocení jejich počínání odpovídá mezinárodnímu právu, tvrdí pro dnešní vydání listu Vremja Novosti náměstek šéfa ruské diplomacie. Jurij Fedotov podotýká, že na samotné okupaci není nic špatného, pokud probíhá po dohodě, pokud probíhá po dohodě, ale v případě Iráku jde o vojenskou okupaci, a ta s sebou nese řadu povinností spojených s mezinárodním humanitárním právem a ženevskými konvencemi.
Podle Jurije Fedotova tak třeba není možné připustit zastavení dodávky pitné vody a elektřiny, což se děje v Basře. Pokus svrhnout režim s použitím síly neschváleným Radou bezpečnosti může vést k silnějším snahám o rozšíření zbraní hromadného ničení, protože se státy budou cítit bezpečné, jen pokud budou vlastnit takové zbraně, varoval náměstek ruského ministra zahraničí.
Evropský parlament se naopak na stanovisku vůči americko-britské válce proti Iráku nedokázal dohodnout. Neprošel žádný z předložených návrhů rezolucí, což potvrdilo rozkol v Evropské unii ohledně této války. Poslanci zamítli text, který sice příkře kritizoval použití síly a litoval ukončení inspekcí OSN, ale zároveň odsuzoval neochotu iráckého režimu odzbrojit a jeho tendenci hrubě porušovat lidská práva. Podle pozorovatelů zmařili přijetí rezoluce zejména poslanci pravicové Evropské lidové strany, nejsilnější v Evropském parlamentu, často pod vlivem britských a španělských konzervativců. Proti hlasovala zřejmě také část britských labouristů.