Požár nákupního centra na Sibiři nepřežilo 64 lidí. Oheň se znovu rozhořel

Nejméně 64 obětí na životech si vyžádal požár nákupního a zábavného centra v Kemerovu na Sibiři. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Přes 50 lidí je zraněných a záchranáři pátrají po dalších asi 11 lidech. Podle agentury TASS se oheň v poničeném objektu znovu rozhořel, z budovy stoupá černý dým a plameny likvidují hasiči. Vyšetřovatelé už obvinili čtyři osoby ze zanedbání bezpečnostních norem.

Moskva (Aktualizováno: 10:45 26. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Na místě požáru jsme našli ještě 11 mrtvých, čímž je potvrzena smrt 48 lidí,“ uvedl mluvčí štábu. Bilance neštěstí ale později v pondělí vzrostla na 64.

Po dalších 11 lidech přitom záchranáři stále pátrají. „Mohou být v sálech kin, které se propadly ze čtvrtého na třetí podlaží,“ vysvětlil mluvčí.

Požár obchodního a zábavního centra v Kemerovu na Sibiři propukl už v neděli, uhasit se jej podařilo až v pondělí. Záchranáři se následně pustili do rozebírání trosek v pátrání po nezvěstných. 

„Požár byl uhašen, začalo úplné rozebírání trosek. Dým nad obchodním centrem prakticky zmizel. Hasiči ještě polévají vodou doutnající konstrukce, aby nepřipustili opětovné rozdmýchání plamenů,“ uvedl mluvčí štábu.

Květiny, svíčky a hračky

Při předchozí bilanci úřady uváděly 64 pohřešovaných, včetně 41 dětí. Tento údaj ale podle záchranářů zahrnuje i všechny nalezené, ale dosud neidentifikované oběti.

Mezi oběťmi jsou i děti, včetně jedenáctileté příbuzné gubernátora Kemerovské oblasti Amana Tulejeva. Úřady slíbily zaplatit pohřby, jakož i vyplatit rodinám obětí po milionu rublů (asi 360 000 Kč).

V městských nemocnicích podle agentury Interfax zůstává deset zraněných, z toho dva jsou v těžkém stavu.

V médiích se již objevilo, že příčiny požáru se vyšetřují podle paragrafů o usmrcení z nedbalosti, o porušení požárních předpisů s následkem smrti a o poskytování služeb neodpovídajících požadavkům bezpečnosti. Na místě je ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov a ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová.

K obchodnímu centru přinášejí lidé květiny, svíčky a hračky. Mezi oběťmi je mnoho školáků, kteří přišli na premiéru dětského filmu.

Požáry v Rusku za posledních 15 let

Výběr případů požárů s největším počtem obětí v Rusku za posledních 15 let (řazeno podle počtu obětí):

 • 156 obětí: 5. prosince 2009 - Při požáru nočního klubu v ruském městě Perm přišlo o život 156 lidí; požár způsobila pyrotechnika, která podpálila výzdobu na stěnách a stropu.
 • 62 obětí: 20. března 2007 - Při požáru v domově důchodců v městečku Kamyševatskaja na jihu Ruska zahynulo 61 klientů domova a jedna zdravotní sestra.
 • 54 obětí: červenec 2010 - Lesní požáry v okolí Moskvy a měst Tver, Vladimir a Voroněž zničily statisíce hektarů porostů a vyžádaly si 54 obětí; kritická situace vznikla v jaderném středisku Sarov, odkud musel být odvezen veškerý hořlavý a výbušný materiál.
 • 46 obětí: 9. prosince 2006 - V moskevské léčebně pro narkomany zahynulo při požáru 46 lidí, dalších 214 lidí se podařilo zachránit. Signalizace sice fungovala, ale únikové východy zůstaly zavřené. Požár způsobil žhář.
 • 44 obětí: 24. listopadu 2003 - Při požáru na koleji Univerzity přátelství národů Patrice Lumumby v Moskvě zemřelo 44 lidí a 180 utrpělo zranění.
 • 38 obětí: 26. dubna 2013 - Celkem 38 obětí si vyžádal požár v psychiatrické léčebně ve vsi Ramenskij u Moskvy.
 • 37 obětí: 13. září 2013 - Požár psychiatrické léčebny ve vsi Luka v Novgorodské oblasti severozápadně od Moskvy si vyžádal 37 obětí.
 • 37 obětí: 25. března 2018 - Nejméně 37 lidí zemřelo při dnešním požáru v obchodním centru na Sibiři. Dalších 43 lidí utrpělo zranění a až 70 osob úřady pohřešují.
 • 34 obětí: duben 2015 - Několikadenní lesní požáry v Chakaské autonomní republice a Zabajkalském kraji na jihu Sibiře si vyžádaly 34 obětí a zhruba 2000 rodin připravily o střechu nad hlavou.
 • 29 obětí: 4. listopadu 2007 - Nejméně 29 obětí si vyžádal požár, který zachvátil domov důchodců v obci Velje-Nikolskoje u Tuly ve středním Rusku.
 • 28 obětí: 10. dubna 2003 - Při požáru ve školním internátu v dagestánské Machačkale přišlo o život 28 hluchoněmých dětí ve věku od osmi do 14 let.
 • 23 obětí: 30. ledna 2009 - Požár v domově důchodců v Podjolsku v republice Komi na severu Ruska připravil o život 23 lidí.

ČTK, mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme