Rusko se na východě Sibiře potýká se zničujícími požáry. Hasičům se nedaří dostat oheň pod kontrolu

Východem Sibiře a především republikou Jakutsko se dál šíří oheň. Celostátně ruské úřady zaznamenaly 252 požárů na ploše 4,2 milionu hektarů, což odpovídá rozloze Švýcarska. S odkazem na ruské úřady o tom píše agentura DPA. Oheň se nedaří uhasit i přes nasazení více než 9500 hasičů. Jih země se po silných deštích potýká zase se záplavami.

Jakutsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Rusku se šíří lesní požáry, většina na východě Sibiře v republice Jakutsko | Foto: Denis Bushkovsky | Zdroj: Reuters

Znepokojení nad „dosud nevídanými“ přírodními katastrofami v sobotu vyjádřil prezident Vladimir Putin.

„Rozsah a povaha přírodních katastrof v některých oblastech je naprosto bezprecedentní,“ řekl prezident podle agentury AFP při zasedání vlády, jehož část vysílala televize.

Putin zároveň vyzval, aby se otázky týkající se životního prostředí řešily „hlubokým a systematickým“ způsobem.

Jakutsko je nejchladnější oblastí Ruska. Šíření plamenů v řídce obydleném regionu už týdny usnadňuje sucho a větry. Podle úřadů je situace velmi obtížná.

Požárníci se teď snaží zabránit tomu, aby oheň zasáhl 11 vesnic. V hašení pomáhají letadla. 

Na jakutském letišti vzdáleném zhruba 4800 kilometrů od Moskvy jim úřady vyčlenily dvě přistávací dráhy. Přeprava osob je omezená kvůli hustému kouři, kterým trpí i stovky vesnic a desítky měst.

Většinu požárů v Rusku se podle agentury DPA nepodaří uhasit. Často se šíří v odlehlých regionech a neohrožují žádná osídlení nebo infrastrukturu. Nasazení hasičských jednotek v těchto lokalitách by podle úřadů bylo příliš drahé.

Turecké černomořské pobřeží se vzpamatovává z bleskových povodní. Zemřelo nejméně 38 lidí

Číst článek

Zemi sužují i záplavy

Zatímco ohněm ohrožované regiony doufají, že začne pršet, v jiných oblastech mají vody po srážkách moc. Povodně hlásí ruské černomořské pobřeží a Krymský poloostrov.

Pod vodou se podle úřadů ocitlo více než 1300 domů a přes 1500 lidí muselo opustit své domovy. Na 100 000 lidí je bez proudu a evakuováno muselo být mnoho dětských táborů. Podle předpovědi počasí mají v regionu silné deště pokračovat další dva dny.

Turecko, které leží na druhé straně Černého moře, tento týden zasáhly také povodně. Čtyři desítky lidí zahubily a další se pohřešují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme