Rusko pravděpodobně stojí za otrávením agenta Skripala a jeho dcery, tvrdí Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová označila jako „vysoce pravděpodobné", že za otrávení agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nese zodpovědnost Rusko. Kvůli podání vysvětlení, jak se nervová látka vyvinutá v Rusku dostala do Británie, byl podle ní už předvolán ruský velvyslanec v Londýně. Pokud Moskva případ do středy věrohodně nevysvětlí, bude to Británie považovat za „nezákonné užití síly" na svém území.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová při příchodu na summit Evropské unie

Britská premiérka Theresa Mayová při příchodu na summit Evropské unie | Zdroj: Reuters

Mayová poslance britského parlamentu o vývoji v případu kolem otrávení agenta Skripala a jeho dcery informovala po pondělním zasedání Národní bezpečnostní rady. Zdůraznila mimo jiné, že Británie je připravena proti Rusku přijmout potřebná opatření. „Nemůžeme se vrátit k běžné agendě ve vztazích s Ruskem," zdůraznila Mayová.

„Sdílím netrpělivost této sněmovny a celé země, abychom hnali zodpovědné před spravedlnost," uvedla na úvod svého prohlášení Mayová. Zároveň ale zdůraznila, že je nezbytné dodržet správný postup a nechat se vést důkazy.

Pan 'Neprodleně': kdo byl ruský agent Sergej Skripal a proč měl pro MI6 nesmírnou cenu

Číst článek

Mayová poslance rovněž informovala, že si předvolala ruského velvyslance v Londýně, aby podal vysvětlení o výrobě nervové látky použité při činu. Jedná se podle ní o nervovou látku Novičok (Nováček, pozn. red.) vyvinutou v Sovětském svazu na konci éry studené války.

Je to kampaň, reaguje Rusko

Na slova britské premiérky reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Projev označila za cirkusové představení a vybájený příběh. „Tohle byl cirkus v britském parlamentu," řekla mluvčí. „Závěr je očividný. Je to další informační a politická kampaň založená na provokacích," dodala.

Zacharovová poté Londýnu vzkázala, že místo vymýšlení nových pohádek by bylo dobré vysvětlit řadu předchozích podivných úmrtí, která se na území Británie stala. Jako příklad zmínila otravu někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka, nevyjasněnou smrt jednoho z nejbohatších ruských podnikatelů Borise Berezovského či předpokládanou otravu ruského podnikatele Alexandra Perepiličného.

Šestašedesátiletého Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Juliji našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru jihoanglického města Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici. Případem se zabývá přes 200 policistů z protiteroristické jednotky a v Salisbury operují také jednotky chemických specialistů. Dvojice otrávených je v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Celkem muselo být ošetřeno 21 lidí včetně jednoho policisty. Podle Mayové je policista při vědomí.

Co je novičok?

  • Jde o nervový jed vojenského původu, který patří do skupiny nervově paralytických látek vyvíjených v někdejším Sovětském svazu od 70. let minulého století. Informace o těchto látkách se na veřejnost dostaly počátkem 90. let díky dvěma ruským vědcům, Lvu Fedorovovi a Vilu Mirzajanovi, kteří je popsali v tisku.
  • Novičok, na rozdíl od známějších nervových otravných látek jako jsou sarin nebo VX, má podle dostupných údajů formu velmi jemného prášku. Existovat nicméně může i kapalná nebo plynná forma.
  • Funguje podobně jako jiné nervově paralytické látky: vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a u oběti tak nastává zástava dýchání a srdeční činnosti. Ve srovnání s plynem VX (použitým loni v únoru při otrávení Kim Čong-nama, bratra severokorejského prezidenta) je přibližně osmkrát účinnější.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme