Rusko před výročím Beslanu posiluje ochranu škol

Policie začne ode dneška prohledávat všechny moskevské školy. V Rusku se totiž blíží první výročí od tragédie v Beslanu, kde vloni v první školní den přepadlo teroristické komando základní školu a nakonec zemřelo na 330 osob. Školy a žáci si také musí zvykat na nová bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky beslanské školy | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Do začátku nového školního roku musí policie a tajná služba prohledat všechny školy v Moskvě a ujistit se, zda někdo v budovách neumístil "předmět teroristické nebezpečnosti".

Poté bude každé škole přidělena speciální ochranka, která zůstane na místě až do 1. září. Všechny školy musí být navíc do 1. září vybavené takzvaným poplašným tlačítkem napojeným na policii nebo soukromou bezpečnostní službu.

Školáci v Moskvě budou mít od nového školního roku vedle identifikačních zámek také speciální pasy, ve kterých bude kromě jména a adresy také otisk prstů, krevní skupina, spojení na rodiče a základní instrukce o tom, jak se chovat v krizové situaci.

Školu v jihoosetském Beslanu přepadlo mnohonárodnostní teroristické komando 1. září minulého roku. Přes tisíc zajatců drželo bez vody a jídla tři dny v tělocvičně. Po chaotické osvobozovací akci ruských speciálních jednotek zůstalo pod sutinami budovy a v jejím okolí více než 330 mrtvých zajatců, z toho polovina dětí.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme