Rusko jako odvetu za vypovězení svých diplomatů vyhostilo dva zaměstnance ambasády v Moskvě

Ruské ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo velvyslance České republiky v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Ten uvedl, že byl informován o odvetném opatření ruské strany za vyhoštění dvou ruských diplomatů před dvěma týdny z Česka. Tímto krokem je prohlášení dvou lidí za nežádoucí osoby, uvedl ambasador bez upřesnění. Odjet by z Ruska měli nejpozději 17. června.

Moskva (Aktualizováno: 11:59 15. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vlajka (ilustační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Ruská strana informovala velvyslance ČR v Rusku Vítězslava Pivoňku o recipročním kroku, tedy o prohlášení dvou lidí za nežádoucí osoby. Mají teď čas na to opustit území Ruska. Jde o očekávanou a symetrickou reakci na naše kroky z 5. června. Problém, který nevznikl na české straně, tak považujeme za vyřešený,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová.

Ruské ministerstvo zahraničí k předvolání Pivoňky vydalo prohlášení, v němž oznámilo, že „na základě reciprocity a článku 9 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích“ označilo dva pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě za nežádoucí osoby. Území Ruské federace mají i s rodinami opustit do půlnoci ze 17. na 18. června.

Česko předminulý týden vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin přivezeným ruským diplomatem do Prahy.

Konkrétně se jednalo o dva pracovníky ruského kulturního střediska v Praze – Andreje Končakova, který středisko vedl a současně plnil roli vedoucího představitele organizace Rossotrudničestvo v Česku, a Igora Rybakova.

Koncem dubna unikla tajná informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel do Prahy ruský diplomat s ricinem. Jed měl být údajně určen českým politikům spojeným s odstraněním sochy maršála Ivana Koněva a přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze k uctění památky zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova.

čtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme