Informační operace, provokace či omyl. Ruská média napsala o přesunu sil u Dněpru, pak zprávu stáhla

Ruské tiskové agentury v pondělí informovaly o přeskupování ruských sil na levém břehu Dněpru na Ukrajině a jejich přesunu na výhodnější pozice východně od řeky, načež tuto zprávu stáhly. Upozornil na to mimo jiné portál Meduza. Server RBK posléze na sociální síti Telegram uvedl, že ruské ministerstvo obrany vnímá rozšíření zprávy o přesunu sil působících u Dněpru jako provokaci.

Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják proruských sil na Ukrajině (archivní foto)

Voják proruských sil na Ukrajině (archivní foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Ukrajinské vládní Centrum národního odporu sdělilo, že zatím žádné přeskupování vojsk u Dněpru zaznamenáno nebylo, Rusko podle něj vede šířením těchto zpráv informační kampaň proti Ukrajině.

„Po analýze vzniklé situace se velení (ruského) uskupení Dněpr rozhodlo přesunout vojska na výhodnější pozice východně od Dněpru,“ uvedla původně podle portálu Meduza ruská státní tisková agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Politolog: Přiznat si, že jsme unavení z války na Ukrajině, znamená rezignovat na vlastní bezpečnost

Číst článek

Agentura taktéž informovala, že po přeskupení se část sil z uskupení Dněpr uvolní a bude využita na jiných úsecích fronty. Krátce na to RIA Novosti uvedla, že zprávu ruší.

Podobné upozornění po uvedení zprávy o přeskupování ruských sil Dněpr zveřejnila také agentura TASS.

Ukrajinská strana poté popřela, že by na levém břehu Dněpru byly zaznamenány manévry ruských vojsk.

„Můžeme tedy konstatovat, že v současnosti se proti Ukrajině vede informační operace,“ sdělilo ukrajinské Centrum národního odporu a dodalo, že stažení ruských vojsk z levobřežní části Chersonské oblasti je podle něj „otázkou času“.

Telegramový kanál Ostorožno, novosti s odvoláním na zdroj z RIA Novosti uvedl, že zpráva agentur mohla být založena na falešném účtu, který se vydával za tiskovou službu ministerstva, a údajně je z Ukrajiny.

Oklamání agentur?

Stažení zprávy si všímají i některá mezinárodní média, například agentura AP, podle níž incident vyvolal významné otázky.

Sankce jsou díl skládačky. Proti nebezpečí z Ruska se podniklo příliš málo, míní litevský ministr zahraničí

Číst článek

„Byly agentury, které jsou primárními zdroji informací o válce, oklamány? Vydaly ruské úřady nepozorně informace, které neměly být veřejně známé?“ píše AP a připomíná, že nezávislí novináři mají k ruským operacím na Ukrajině omezený přístup, ministerstvo obrany jejich dotazy zpravidla ignoruje, tudíž hodnocení invaze z ruské strany je z velké části záležitostí oficiálních prohlášení.

Moskva i Kyjev už v minulosti během ruské invaze na Ukrajině zkreslovaly události, když informovaly o útocích, které se nestaly, popíraly skutečné údery a hovořily o plánovaných operacích, které se nikdy neuskutečnily, píše AP.

Zprávy TASS a RIA Novosti o přeskupování vojsk podle něj působily věrohodně, ruské státní agentury často oznamují vývoj situace krátce před vydáním oficiálních prohlášení. K důvěryhodnosti přispívalo i to, že zprávy vyšly téměř současně a v jazyce typickém pro prohlášení ruského resortu obrany.

Zmatek v Rusku

Prohlášení znělo podobně jako oznámení, které Rusko učinilo, když loni stahovalo vojska pod tlakem ukrajinské protiofenzívy z Charkovské oblasti a později z Chersonu a okolí.

V případě levého břehu Dněpru však ukrajinské síly údajně vytvořily pouze malá předmostí na Ruskem okupovaném území, takže pondělní oznámení o přeskupování vojsk vyvolávalo otázky, proč by se Rusko stahovalo, píše AP.

Podle agentury Reuters tento velmi neobvyklý incident naznačil, že v ruském vojenském velení a státních médiích by mohl panovat zmatek ohledně toho, jak informovat o situaci na bojišti.

Levý břeh Dněpru v Chersonské oblasti je pod kontrolou ruských okupačních sil. Americký Institut pro studium války ale už několik týdnů uvádí, že soudě podle zpráv ruských proválečných komentátorů se ukrajinským silám podařilo probojovat k vesnici Krynky na východním břehu Dněpru a udržet se tam.

Ruské ministerstvo obrany v pátek hlásilo zmaření ukrajinské snahy o vytvoření předmostí na levém břehu Dněpru, nicméně podobná hlášení nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Ve své nejnovější analýze Institut pro studium války napsal, že Ukrajincům se v neděli v Krynkách podařilo postoupit. Pokud by se ukrajinským vojákům povedlo překročit Dněpr a vytvořit bezpečné předmostí na jeho levém břehu, znamenalo by to významný pokrok na bojišti.

premium bootstrap themes

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme