'Budu volit Putina, protože se zvýšila životní úroveň.' Prezidenta podporuje hlavně ruský venkov

Rusko žije přípravami na nedělní prezidentské volby. Jejich jednoznačný favorit, aktuální prezident Vladimír Putin, podle posledních průzkumů ztrácí voliče ve velkých městech. Stabilní základnou zůstává ruská provincie – vesnice a menší města.

Od stálého zpravodaje Toržok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Město Toržok má necelých 50 tisíc obyvatel, leží v Tverské oblasti mezi Moskvou a Petrohradem. Do příchodu bolševiků v roce 1917 to bývalo bohaté kupecké město, založené už ve 14. století. Za Sovětského svazu většinu lidí zaměstnával podnik na výrobu příměstských vlaků, kterým se v Rusku říká električky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Putinovi volební preference klesají ve velkých městech. Rostou ale v provinciích. Více si poslechněte v reportáži Martina Dorazína.

„Naše vagonka zbankrotovala před dvěma lety. Živila prakticky půl města. Někteří z bývalých zaměstnanců začali taxikařit, jiní prodávají na trhu, ale většina zůstala bez práce, zato s půjčkami. Jeden z nich si chtěl vzít život, skočil z mostu do řeky, ale nezemřel. Je invalidou s půjčkami na krku,“ popisuje situaci Radiožurnálu Alexandr Gasov, vystudovaný ekonom, který nedávno ztratil práci v městském podniku.

Přes pracovní úřad nejprve našel práci specialisty na místním registru nemovitostí. Za v přepočtu necelé čtyři tisíce korun měsíčně. „Nabídli mi deset tisíc rublů čistého s tím, že základ jsou 3500 a zbytek prémie. Když jsem namítal, že minimální mzda byla stanovena na osm tisíc, řekli, že oni jsou státním úřadem, který si určuje vlastní pravidla odměňování. To jsou naše nepsané zákony,“ říká Gasov.

Vládní systém podpory hypoték

Saša jim nepsané zákony hodil na hlavu a šel pracovat do restaurace jako provozní, kde mu nabídli dvakrát tolik. Polovinu zaplatí za inkaso a z druhé nějak vyžije, protože v práci se může zadarmo najíst a domů ho odvezou.

Jaká je Putinova 'nekampaň'? Jsme neporazitelní a vládneme světu, skandují jeho příznivci

Číst článek

Volit se chystá zřejmě opoziční kandidátku Xenii Sobčakovou. Ne kvůli sobě, ale proto, že se v novinách zastala onoho nezaměstnaného, který chtěl skokem z mostu vyřešit své problémy s nesplatitelnými půjčkami. 

Hodně lidí ale bude tady v Toržku volit Vladimira Putina. Jako například poslankyně městské rady – tedy Dumy – Oksana Alexejevová. Podniká v nemovitostech a za práci pro město plat nepobírá. Nedávno prosadila zřízení moderního dětského hřiště.

„Budu volit Vladimíra Vladimíroviče Putina, protože se zvýšila životní úroveň, mnozí si mohou dovolit auto nebo dovolenou v zahraničí. Počet obyvatelstva nejen v Rusku, ale i nás v Toržku roste. Funguje vládní systém podpory hypoték. Státní příspěvek na dítě, kterému se u nás říká mateřský kapitál, umožnil spoustě rodin pořídit si vlastní bydlení,“ popisuje Alexejevová.

Poslankyně má spoustu plánů s rozvojem cestovního ruchu, který by v Toržku díky bohatému kulturnímu dědictví mohl zaměstnat mnohem víc lidí než dnes. Lidem je ale podle ní potřeba pomoci, protože – jak se v ruské provincii říká: Bůh je vysoko a car daleko.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme