Rusko přidalo Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky na seznam zahraničních agentů

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů devět cizích médií působících na území Ruska, včetně americké rozhlasové stanice Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa. S odkazem na oznámení úřadu o tom informovala agentura TASS. Jde o první rozhodnutí v rámci nově přijatého zákona, který je odvetou za obdobné americké nařízení, podle kterého se v USA musela registrovat jako zahraniční agent ruská televize RT.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizní věž v Moskvě | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Novelu zákona, který se doposud týkal pouze neziskových organizací financovaných ze zahraničí, přijal ruský parlament v polovině listopadu.

Rusko chce určovat chod dějin i pro ostatní. Musíme být ostražití, říká generál Petr Pavel

Číst článek

Ve Spojených státech bylo obdobné nařízení přijato už před druhou světovou válkou a na média se vztahovalo od začátku. Televize RT (Russia Today) mimo jiné přišla i o akreditaci na vstup do amerického Kongresu.

Na ruském seznamu zahraničních agentů je dále sedm stanic Rádia Svoboda vysílajících v ruštině nebo v jiném jazyce v rámci postsovětského prostoru. Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa finančně podporuje americká vláda.

Podle zdroje agentury Interfax média zařazená na ruský seznam zahraničních agentů budou mít zakázaný vstup do Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu). O zákazu mají poslanci jednat tento týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme