Rusko připustilo souhlas se zásahem v Sýrii, trvá však na jasných důkazech a mandátu OSN
Prezident Ruska Vladimir Putin nevyloučil možný souhlas s vojenskou akcí proti syrskému režimu, podmínil ho však předložením jednoznačných důkazů o tom, že režim prezidenta Bašára Asada použil na předměstí Damašku chemické zbraně, a také mandátem OSN. V případě, že by tomu tak nebylo, jak informovala agentura ČTK, Rusko je připraveno dodržet prozatím zmrazené zbrojní dodávky Asadovu režimu.
Pokud budou k dispozici objektivní údaje o tom, kdo provedl chemický útok, Rusko bude podle Putina reagovat a zaujímat „principiální stanovisko“. Jak však ruský prezident dodal, Rusko se v žádném případě nehodlá zapojit se do žádného konfliktu.
Putin prý má informace o tom, že videozáznam s dětským oběťmi údajného chemického útoku byl dílem Al-Káidy a že jde o fotomontáž.
O posunu v ruském postoji mluvil na Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák
Všechny důkazy o použití chemických zbraní musí být podle Putina předloženy radě bezpečnosti OSN a musí být přesvědčivé.
Podle komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka se Putinovým prohlášením Rusové připravují na to, že se nezvratný důkaz o tom, že chemické zbraně použil syrský režim, může objevit. „Pro tuhle eventualitu Vladimir Putin otevřel ta příslovečná zadní vrátka,“ poznamenal Dvořák.
Nejvýš tři měsíce a bez účasti pozemních vojsk, načrtla komise obrysy amerického útoku na Sýrii
Číst článek
Útok na Sýrii prosazují hlavně Spojené státy. Ty deklarovaly, že jsou připraveny zasáhnout i bez mandátu OSN, americký prezident si však vyžádal souhlas Kongresu.
O nutnosti zásahu přesvědčoval senátory americký ministr zahraničí John Kerry. Senátní komise pak načrtla možné obrysy útoku. Trval by až tři měsíce a neměly by se ho účastnit pozemní jednotky.