Rusko připustilo, že malajsijské letadlo nad Ukrajinou sestřelila raketa BUK

Loňskou havárii malajsijského civilního letounu na východní Ukrajině způsobil protiletadlový systém BUK. Poprvé to připustili ruští experti. Jejich zprávu dnes přinesl opoziční list Novaja gazeta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky letadla Malajsijských aerolinií sestřeleného nad východní Ukrajinou

Trosky letadla Malajsijských aerolinií sestřeleného nad východní Ukrajinou | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Incident, při němž loni v létě přišlo o život 295 lidí, vyšetřují i nizozemští experti. A právě jim je údajně přísně tajná ruská analýza určená.

Rusové přitom dosud tvrdili, že malajsijský boeing mohla zasáhnout raketa odpálená buď z ukrajinské stíhačky, nebo z nějakého letounu, který se tam údajně v dané době pohyboval. Tuto v Rusku nejrozšířenější verzi dokument vyvrací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko připustilo, že malajsijské letadlo nad Ukrajinou sestřelila raketa BUK. Mluvil o tom zpravodaj ČRo v Moskvě Martin Dorazín

Ruští experti provedli různá měření a zjistili, že nejpravděpodobnější příčinou zkázy letounu byla raketa typu BUK M-1 a že raketa byla nacílena právě na toto letadlo.

Raketa byla podle závěrů expertízy pravděpodobně odpálena buď z oblasti města Sněžného, anebo z oblasti vesnice Zaruščenskoje, která se nachází asi 30 kilometrů od místa prvního předpokládaného odpálení rakety.

„Problém je v tom, že ty pozice, které tam v té době byly, byly buď ukrajinské, nebo proruské nebo ruské - pokud tam tedy ruská armáda dodala tyto rakety. Jako nejpravděpodobnější se tedy jeví neustále to, že raketu odpálila jedna z bojujících stran – buď separatisté, nebo Ukrajinci,“ říká moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Mobilní protiletadlový systém 9K37 Buk je vybaven čtveřicí raket země-vzduch, které jsou dlouhé zhruba 5,5 metru a váží přibližně 700 kilogramů. Dosahují čtyřnásobku rychlosti zvuku a dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 50 kilometrů a letící 25 kilometrů vysoko. Systém má ve výzbroji řada států v postsovětském prostoru, disponuje jím i ukrajinská armáda.

Kyjev ale dokument ruských expertů označil za falzifikát. I podle našeho zpravodaje totiž některé fotografie, z nichž ruští technici a vědci vycházeli, nevypadají příliš přesvědčivě.

„Například já když jsem byl na místě po několika hodinách od té tragédie, tak jsem tam vůbec neviděl ty obrázky, které ukazuje ruská expertiza. Je možné tedy, že tam došlo k záměně, to místo vypadalo úplně jinak. Jiné fotografie naopak vypadají, že byly skutečně pořízeny na místě, kam dopadl kokpit toho letounu,“ poznamenává zpravodaj.

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme