Rusko přiznalo, že zadržené syrské letadlo přepravovalo vojenské vybavení

Rusko přiznalo, že na palubě syrského letadla, které zadržely turecké úřady, se nacházelo ruské vojenské vybavení. Odmítá ale, že by stroj přepravoval zbraně. Airbus letící na trase mezi Moskvou a Damaškem ve středu večer donutily k přistání v Ankaře turecké stíhačky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | Foto: Burhan Ozbilici | Zdroj: ČTK

Důvodem bylo podezření z převozu nelegálního nákladu. Turecký premiér Erdogan poté uvedl, že šlo o vojenské zařízení pro syrské ministerstvo obrany.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov trvá na tom, že na palubě syrského letounu nebyly žádné zbraně. Připustil však, že v zavazadlovém prostoru Airbusu A-320 byly součástky radaru. Jejich převoz dopravním letadlem ale podle Lavrova není protizákonný.

Komentář ruského ministra zahraničí je vůbec první oficiální reakcí ruské strany na incident. Moskva předtím kritizovala Ankaru za postup při zadržení letadla a údajné ohrožení životů ruských občanů, kteří tvořili zhruba polovinu cestujících.

Lavrov po schůzce ruské bezpečnostní rady státu také potvrdil, že ruská dodavatelská firma bude od Turecka žádat navrácení vojenského vybavení.

Lenka Kabrhelová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme