Rusko protestuje proti údajně plánované razii na generálním konzulátu v San Francisku

Ruské ministerstvo důrazně varovalo před razií amerických tajných služeb v budově generálního konzulátu v San Francisku. Ruští diplomaté a zaměstnanci úřadu ji mají opustit do soboty. Spojené státy požádaly o uzavření konzulátu poté, co Rusko vypovědělo 755 amerických diplomatů.

San Francisco (Aktualizováno: 13:50 2. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský konzulát v San Franciscu zavřel 1. září. | Zdroj: Reuters

Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová prohlásila, že se americké zvláštní služby chystají v sobotu prohledat budovu uzavřeného ruského generálního konzulátu v San Francisku, včetně bytů pracovníků úřadu, kteří tam žijí a mají diplomatickou imunitu. 

Zacharová dodala, že FBI požádala diplomaty, aby na deset až dvanáct hodin budovu opustili. 

Ruský generální konzulát v San Francisku je už od pátku zavřený. Moskvu o to požádal Washington, aby vyrovnal počet ruských konzulátů ve Spojených státech a amerických v Rusku na tři z každé strany. Označil to taky jako odvetu za nucené snížení počtu amerických diplomatů v Rusku. Tamní ministr zahraničí upozornil, že nepřátelské kroky nezůstanou bez tvrdé reakce.

Pálíme údaje ruských občanů

V San Francisku v pátek vyvolal pozdvižení právě zmíněný kouř, který stoupal z budovy ruského konzulátu. Lidé z okolí kvůli tomu zavolali hasiče. Zaměstnanci je ale nevpustili dovnitř a řekli, že je vše v pořádku a pálí se nespecifikované předměty.

Ruská televize Pervyj kanal v sobotu uvedla, že americká strana se rozhodla učinit problém i z pálení dokumentů s osobními údaji ruských občanů. V Kalifornii žije početná komunita Rusů, konzulát jich registruje 100 tisíc, což představuje tuny dokumentace, upozornil Pervyj kanal.

 „Postaráme se o zničení toho, co nemůžeme odvézt. Jde o pasové i vízové záležitosti. Jde o osobní údaje mnoha ruských i amerických občanů, nemůžeme je prostě vyhodit do odpadků. Některé dokumenty skartujeme nebo spálíme,“ řekl generální konzul Sergej Petrov.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme