Přeplněné cely, žádné jídlo nebo voda. Kreml čelí kritice kvůli podmínkám zatčených demonstrantů

Zatčených lidí, kteří vyšli do ulic ruských měst podpořit Alexeje Navalného a vyjádřit odpor režimu, jsou jen v Moskvě tisíce. Zadržovací střediska praskají ve švech, stovky zatčených proto skončily v nechvalně známém detenčním centru Sacharovo. Svědectví z místa poukazují na tristní podmínky těch, kteří jsou drženi v přeplněných celách jen s kovovými postelemi a tureckým záchodem a nemají přístup k jídlu, natož k právníkovi.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zatýkala demonstranty před soudní budovou ještě před verdiktem

Policie v úterý zatýkala demonstranty před soudní budovou ještě před verdiktem | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Jen se podívejte, je to hrozné. Nejsou tu žádné matrace, není tu nic,“ popisuje na videu pořízeném uvnitř střediska Sacharovo nedaleko Moskvy jedna ze zatčených žen, které se podařilo dovnitř propašovat mobilní telefon a následně záběry zveřejnit na internetu.

V přeplněných místnostech je jen stůl, kovové palandy bez matrací a v rohu nezakrytý turecký záchod.

Některé ze záběrů podle Rádia Svoboda ukazují, že o osm lůžek se tu musí dělit zhruba 20 zadržených. Stejné podmínky přitom platí jak pro muže, tak pro ženy.

Režim v Rusku lidi dusí. Výhrůžky mi chodí dodnes, říká novinářka z Ingušska, která v Česku získala azyl

Číst článek

Podle serveru The Moscow Times bylo do zařízení Sacharovo, které jinak slouží jako detenční centrum pro nelegální přistěhovalce, posláno přes 800 lidí. V policejních zadržovacích zařízeních totiž kvůli velkému množství zatčených demonstrantů místo došlo.

„Situace je otřesná. Myslím, že to je velká reputační rána a ukázka toho, jak to režim nezvládá. Jedna věc je lidi brutálně zmlátit, druhá je jejich umisťování do podobných zařízení, při kterém stát selhává,“ říká pro iROZHLAS.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Upozorňuje, že i když je na Sacharovo upínána největší mediální pozornost, je pouze jedním z podobných center, kde dochází k „enormní koncentraci zatčených“ a podmínky tam jsou „otřesné“. Podobné to je i na policejních stanicích, kde podle Havlíčka lidé často nedostanou vodu i několik hodin a je jim také upírán přístup k právní pomoci.

Střediska jsou přehlcená navzdory epidemii koronaviru, která přitom ruským úřadům slouží jako argument pro zatýkání demonstrantů. Se stejným vysvětlením si ostatně ruská policie na konci ledna přišla také pro bratra Alexeje Navalného Olega či spolupracovnici Ljubov Sobolovou, kteří měli 23. ledna účastí na demonstraci porušovat karanténní opatření.

Pohled do zaplněných zadržovacích center, kde nelze dodržovat jakékoliv bezpečné rozestupy a hygienická pravidla, tak s ohledem na argumentaci ruských úřadů „působí paradoxně, skoro jako z Kafkova románu“, dodává Havlíček.

Hodiny bez vody i toalety

Jak ve čtvrtek upozornila nevládní organizace OVD-Info, která aktivity policie monitoruje, zadržených je po celém Rusku už více než 10 tisíc.

Většina z nich byla zatčená během protirežimních protestů, které se odehrály v sobotu 23. ledna a neděli 31. ledna, započítáni tam jsou ale také lidé zadržení během úterý 2. února, kdy moskevský soud Alexeji Navalnému změnil dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku na nepodmíněný.

Doktor, který se v Omsku staral o Navalného, náhle zemřel. Nemocnice příčinu úmrtí neupřesnila

Číst článek

Někteří ze zadržených skončili v poutech, přestože se demonstrací vůbec neúčastnili. To je případ, který pro server The Moscow Times popsal právník Denis Bondarenko.

Jeho bratranec Ivan – pečovatel z moskevského dětského hospice – šel v úterý večer z práce, zastavil se ale u policistů na ulici, aby se jich zeptal, které stanice metra jsou vlastně uzavřené. I on tak skončil mezi zatčenými demonstranty, kteří byli odvezeni do zařízení Sacharovo.

„Snažili jsme se soudu říct, co se stalo, neměli o to ale zájem. Slyšení trvalo pět minut,“ popsal 27letý Denis Bondarenko, zatímco ve středu čekal před detenčním střediskem. Podobně jako desítky dalších příbuzných zadržených lidí, přišel k zařízení Sacharovo, aby předal Ivanovi balíček s nejnutnějšími věcmi, teplým oblečením a jídlem.

Server OVD-Info a další zahraniční média navíc upozorňují, že zadržení demonstranti museli mnohdy čekat dlouhé hodiny ve vězeňských vozech bez jídla a bez přístupu na toalety.

Rusko vyhostilo tři unijní diplomaty. Podle Moskvy se účastnili demonstrací proti uvěznění Navalného

Číst článek

„Když sedíte v policejní dodávce s nastartovaným motorem a zapnutým topením, zápach z výparů benzinu nebo nafty je nesnesitelný. Když je ale vypnutý, jde vám zimou pára od pusy,“ říká Almir Šamasov pro agenturu AP, který strávil v policejním antonu celkem 20 hodin. Dalších deset dní pak v samotném zařízení Sacharovo, odkud ho ve středu propustili na svobodu.

V detenčním středisku původně určeném pro nelegální přistěhovalce skončil také šéfredaktor opozičního portálu Mediazona Sergej Smirnov, kterého ruské úřady uvěznily na 25 dnů kvůli přeposlání vzkazu zmiňujícího se o nepovolené demonstraci. Proti jeho zatčení, ale i podmínkám ostatních zadržených, tento týden vystoupily dvě desítky ruských médií v čele s listem Kommersant.

Kreml jakoukoliv kritiku odmítá. Jak ve čtvrtek uvedl Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina, odpovědnost za přeplněné cely prý nesou sami zadržení. „Tuto situaci nezpůsobili strážci zákona, ale účastníci nepovolených akcí - a o tom by se v prvé řadě mělo hovořit,“ citovala ho agentura Interfax.

Naštvanost lidí nevyprchá

Zatímco kritika Kremlu kvůli jeho postupu proti demonstrantům během týdne opět sílila, Navalného tým oznámil, že v nejbližších týdnech neplánuje pokračovat v pravidelných protestech na jeho podporu. Místo toho se chce soustředit na parlamentní volby, které se budou konat v září.

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky sice nově oznámená strategie dává smysl, s posledními událostmi v Rusku ale pobouření odpůrců Kremlu vzrostlo natolik, že chuť protestovat v příštích dnech a týdnech jen tak nevyprchá.

Sankce proti Rusku kvůli Navalnému? ‚Těžko najít něco, co by Moskvu bolelo,‘ říká bývalý velvyslanec

Číst článek

„Podmínky zadržených lidí jsou velkým problémem. Přestože představitelé ruské opozice ohlásili, že budou čekat s dalšími velkými protesty a že je oddálí do doby, kdy budou přijatelnější podmínky i počasí, energie protestovat a naštvání lidí zhnusených podobnými obrázky nezmizí,“ míní Havlíček.

Blízký spolupracovník Navalného Leonid Volkov rozhodnutí oddálit protesty vysvětloval s tím, že je potřeba šetřit síly na klíčové předvolební období. „Pokud půjdeme ven každý týden, tisíce dalších budou zadrženy, stovky dalších zbity,“ uvedl v prohlášení s dodatkem, že v případě pokračujícího zatýkání budou regionální opoziční centrály paralyzovány a nebudou se tak moct soustředit na nadcházející volby do Státní dumy.

„Racionálně podle mě dává smysl snažit se o to, aby se společnost nevyčerpala, ale nejsem si jistý, jestli to emočně půjde ukočírovat. Je tedy otázkou, jestli lidé budou vůdce opozice poslouchat, protože jsou naštvaní teď a teď mají tu energii jít do ulic,“ dodává Havlíček.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme