Rusko prý bude pokračovat v náletech v Sýrii s větší intenzitou

Ruské letectvo chce stupňovat nálety v Sýrii. Za posledních 72 hodin prý zaútočilo více než šedesátkrát a zasáhlo na 50 cílů radikálního hnutí Islámský stát. Podle Londýna a Washingtonu ale ruské letecké operace v Sýrii naopak takzvaný Islámský stát posilují a bombardování míří spíš na umírněnou opozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráter v syrském městě Latamneh údajně způsobený leteckým útokem ruských letounů | Zdroj: Reuters

Podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova je přesnost zásahů vysoká. „Bomby K 500 zasahují cíl s přesností pěti metrů. Proti Islámskému státu jsme v těchto dnech použili tyto bomby a další vysoce přesnou munici,“ řekl mluvčí ruského ministerstva obrany.

Všechny ruské stroje na letecké základně Hmeimim podle něj mají moderní elektronický naváděcí systém. „Který umožňuje použít jak normální, tak naváděné bomby s vysokou přesností a jistotou, že cíl bude zničen,“ dodal Konašenkov.

Počínání Ruska už ale odsoudil například britský premiér David Cameron. Podle něj Rusové nerozlišují při útocích mezi radikály z Islámského státu a syrskou opozicí bojující proti prezidentovi Bašáru Asadovi.

Stejného názoru je i americký prezident Barack Obama. Právě osoba prezidenta Asada a brutalita, s níž postupuje proti vlastnímu národu, je podle Obamy skutečným problémem.

Podle syrské opozice několik náletů ruského letectva v posledních dnech mířilo i na obytné čtvrti měst. Postup Ruska kritizuje nejen Západ, ale také Turecko. Spojené státy s Británií, Tureckem a dalšími členy koalice proti Islámskému státu ve společném prohlášení vyzvali Rusko, aby zastavilo útoky, kterými trpí civilisté i opozice a které přiživují extremismu.

Jitka Malá, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme