Rusko prý nechá doběhnout stávající kontrakty na dodávky zbraní do Sýrie. Nové neplánuje

Rusko neplánuje žádné nové zbrojní kontrakty se Sýrií. Současné dohody o dodávkách zbraní však bude plnit, uvedl pro agenturu Interfax zdroj v ruských vojensko-technických kruzích. Je to reakce na zprávy o posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský bojový letoun SU-33 (ilustrační foto)

Ruský bojový letoun SU-33 (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Sýrie se nachází ve složité ekonomické situaci, za zbraně nemá čím platit, takže o nových kontraktech nemůže být řeč, citovala agentura Interfax nejmenovaný zdroj.

Ten ale dodal, že Damašek už dříve s Moskvou uzavřel řadu dohod, které se teď realizují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dodávkách vojenské techniky a zbraní z Ruska do Sýrie mluvil moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Dnešní vydání listu Kommersant upřesnilo, že jde o dodávky ručních palných zbraní, granátometů nebo obrněných a nákladních vozidel pro přesuny syrské armády a lokální boje.

Podle Moskvy nebude tato technika použita proti třetím zemím.

Spojené státy a NATO znepokojily zprávy o tom, že Rusko údajně posiluje svou vojenskou účast v syrské válce. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že pokud se tyto informace potvrdí, rozhodně to nepomůže konflikt v Sýrii ukončit.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že ruská vojenská přítomnost v Sýrii nikdy nebyla tajemstvím, že ruští vojenští specialisté tam působí mnoho let jako poradci a pomáhají syrské armádě s osvojením ruské vojenské techniky.

Zapojení svých vojáků do bojů po boku armády Bašára Asada Rusové popírají. Lavrov uvedl, že pokud budou další kroky nutné, Rusko je podnikne v plném souladu se svým i mezinárodním právem a výhradně se souhlasem syrské vlády při boji proti teroristům.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme