‚Ukrajinská krev je na vašich rukou.‘ Hackeři umístili vzkaz do programu ruské televize

Přenos z ruských oslav k příležitosti 77. výročí konce druhé světové války v čele s očekávaným projevem ruského prezidenta Vladimira Putina zkomplikoval útok hackerů. Miliony Rusů během nedělní noci a pondělního dopoledne v programu zaznamenaly zprávu odsuzující Putinovy válečné zločiny na Ukrajině. Zároveň na prokremelském webu část redakce zveřejnila hesla namířená proti Putinovi.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Na vašich rukou je krev tisíců Ukrajinců a stovek jejich zavražděných dětí. Televize a úřady lžou. Ne válce,“ zněl text v programu ruských televizí po hackerském útoku

„Na vašich rukou je krev tisíců Ukrajinců a stovek jejich zavražděných dětí. Televize a úřady lžou. Ne válce,“ zněl text v programu ruských televizí po hackerském útoku | Zdroj: Reuters

Hackeři dočasně změnili v digitálním televizním programu názvy všech pořadů a shrnutí obsahů vysílání, informovala v pondělí agentura Reuters. Nahradil je text ve znění: „Na vašich rukou je krev tisíců Ukrajinců a stovek jejich zavražděných dětí. Televize a úřady lžou. Ne válce.“ 

‚Země západu nás nechtěly vyslyšet‘. Invaze na Ukrajinu bylo podle Putina správné rozhodnutí

Číst článek

Změny se objevily také u názvů vysílacích stanic, včetně hlavního kanálu ruské státní televize Rossija-1. Ty nahradil slogan „Krev je na vašich rukou“. 

 „V noci a ráno občané Ruska, kteří chtěli sledovat oslavy v televizi, narazili na tyto vzkazy. Zajímalo by mě, koho hackeři napadli,“ řekla bývalá prezidentská kandidátka z roku 2018 Xenija Sobčaková. Zpráva se údajně začala objevovat během nedělní noci a v programu zůstala až do pondělních 11 hodin.

Útok se dotkl zákazníků nejméně čtyř hlavních ruských poskytovatelů satelitního televizního vysílání. Tři z těchto poskytovatelů vlastní ruská vláda.

Záběry toho, jak televizní program vypadal během útoku, sdílela na svém twitteru hackerská skupina Anonymous. Momentálně ale není zřejmé, zda za ním stojí konkrétně tito hackeři – jako u jiných akcí podobného typu je i v tomto případě velmi náročné ověřit jeho původ.

‚Putina čeká kriminál‘

Protiválečná hesla se v pondělí během oslav objevila nejen v televizi, ale i na hlavní stránce prokremelského média Lenta.ru. V tomto případě nešlo o útok hackerů, ale o protest části redakce. Příspěvky byly vzápětí smazány, upozornil ruský nezávislý server Mediazona.

Mezi titulky, které si mohli čtenáři webu přečíst na hlavní stránce webu, byly výroky jako „Putin rozpoutal jednu z nekrvavějších válek 21. století“, „Zelenskyj je lepší než Putin“, „Vladimír Putin se proměnil v ubohého diktátora a paranoika“ nebo „Putina a jeho stoupence čeká soud“.

Two journalists at the popular, once independent news website LentaRu staged a brief coup today, filling the homepage with anti-Putin, antiwar content. Quickly removed but remnants remain on search engines and online archives.

13:09 – 09. 05. 2022

156 493

Příspěvky začaly v úvodu oznámením, že neprošly schvalovacím procesem a následovala urgentní výzva k jejich uložení před smazáním. K autorství se přihlásili vedoucí ekonomické rubriky Jegor Poljakov a redaktorka Alexandra Mirošnikovová. Stránka je uložena v archivu.

Hackerské útoky na ruská média

Od vpádu ruských vojsk na ukrajinské území čelí Rusko hackerským útokům ve všech sférách ruské infrastruktury, včetně té mediální.

Největší pozornost upoutal krátce po vypuknutí války hackerský útok, který přerušil propagandistické vysílání ruských televizních stanic a nahradil ho záběry z bojišť na Ukrajině. Ovládnutí vysílacího prostoru tehdy trvalo 12 minut, přihlásila se k němu zmiňovaná skupina Anonymous.

Naposledy výrazně napadla ruská média v dubnu skupina hackerů NB65, která zveřejnila téměř milion e-mailů za poslední více než dvě dekády z největší ruské státní vysílací společnosti. Právě ruská státní média jsou často označována jako jeden z hlavních zdrojů šíření dezinformací a propagandy Kremlu.

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme