Konec likvidace raket středního a krátkého doletu? Putin pozastavil smlouvu INF s Washingtonem

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, jimž pozastavil platnost smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou Moskva a Washington uzavřely v období studené války. Podle ruských médií to v pondělí oznámil Kreml.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin během tiskové konference | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Spojené státy své odstoupení od smlouvy ohlásily v únoru a zdůvodnily to tím, že Rusko dokument nedodržuje. Moskva však obvinění odmítla a Putin varoval Američany, že na jejich krok bude reagovat zrcadlově.

Rusko stejně jako USA odstupuje od smlouvy o likvidaci raket. Čína vyzvala obě země k dialogu

Číst článek

Moskva pondělním prohlášením Kremlu reagovala na porušování povinností, k nimž se Spojené státy v dohodě zavázaly. Platnost dokumentu tak ruský prezident pozastavil do doby, než Washington tato narušení odstraní. Rozhodnutí prezidenta vstupuje v platnost ihned a ruské ministerstvo zahraničí o něm bude informovat další zúčastněné strany smlouvy.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov už dříve prohlásil, že Američané smlouvu porušují od roku 1999. V rozporu s ní bylo podle něj mimo jiné umístění systému protiraketové obrany v Evropě.

Putin již dříve slíbil, že Rusko nerozmístí zbraně středního a krátkého doletu v Evropě ani jiných částech světa, dokud tak neučiní Spojené státy. Jeho slova v pondělí zopakoval i Vladimir Džabarov, první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme