Kreml prohrává válku a ze strachu a vzteku se mstí odpůrcům. A může být hůř, tvrdí členka Pussy Riot

Když se prakticky všichni odpůrci Kremlu dostali do vězení nebo uprchli do exilu – a liberální média a lidskoprávní skupiny musely ukončit činnost –, mohlo se zdát, že dlouhá léta represí v Rusku dosáhla svého cíle. Přesto teď ruské bezpečnostní složky a soudy během pouhých tří týdnů překročily ve svém boji o zničení domnělých nepřátel, špionů a zrádců několik nových mezí, píše agentura Reuters.

SVĚT VE 20 MINUTÁCH Peking/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z vystoupení kapely Pussy Riot

Z vystoupení kapely Pussy Riot | Zdroj: Profimedia

Březnové zatčení amerického novináře deníku Wall Street Journal Evana Gershkoviche bylo znepokojivým varováním pro poslední západní žurnalisty v Rusku. Takže se cestovat, hovořit se zdroji a dělat svou práci stalo riskantní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Moskva naposledy zadržela amerického žurnalistu za údajnou špionáž v roce 1986, tedy ještě v době komunistického Sovětského svazu. Proti Gershkovichovi už bylo vzneseno stejné obvinění.

Navíc minulé pondělí poslal ruský soud na 25 let do vězení opozičního politika Vladimira Kara-Murzu za velezradu a údajné šíření „nepravdivých informací“ o ruské válce na Ukrajině. Trest je třikrát delší než všechny předchozí uložené za odpor proti ruské invazi.

Rowlingová, Rushdie nebo Cumberbatch. Spisovatelé a herci vyzývají k propuštění Navalného

Číst článek

Hned druhý den uvedli stoupenci nejznámějšího Putinova kritika Alexeje Navalného, který si odpykává 11,5 roku za údajný podvod a pohrdání soudem, že ho dozorci poprvé zbili.

Opoziční lídr čelí novému obvinění z kladení odporu, za které mu hrozí dalších pět let. A ve středu Navalnyj uvedl, že je vyšetřován kvůli údajnému terorismu, za který soudy ukládají klidně i 30leté vězení.

Putin se mstí

Podle Nicolase Tenzera z amerického Střediska pro analýzu evropské politiky a osobního přítele Kara-Murzy se ruský režim blíží ke „skutečné totalitě“. Tento trend zrychlil po 17. březnu, kdy Mezinárodní trestní soud obžaloval Putina z válečných zločinů.

Putin nařídil založení muzeí, která se budou věnovat ruské invazi na Ukrajinu. Vznikají i nové učebnice

Číst článek

Rusko sice obvinění bagatelizovalo, ale mezinárodní zatykač kremelskému lídrovi ukázal, že není cesty zpět, a on už ve vztazích se Západem nemá co ztratit. Podle Tenzera se tak zdá, že Putinovi je jedno, co si Západ myslí, chce jen pokračovat v represích a válce.

Marija Aljochinová, členka feministické punkové skupiny Pussy Riot, která za protesty proti Kremlu strávila skoro dva roky v trestanecké kolonii, označila zacházení s Navalným a Kara-Murzou za „naprostý sadismus“.

„Kreml prohrává válku, a tak ze strachu a vzteku běsní a mstí se za vlastní bezmoc,“ řekla aktivistka agentuře. Rusko podle ní však nepřestane a může být ještě hůř.

Stoupenci Navalného a Kara-Murzy se obávají, že oba muži dlouhé věznění nepřežijí, protože mají po ruském pokusu o otravu podlomené zdraví. Navalný prý navíc náhle zhubl a trpí akutními bolestmi břicha, takže se ho úřady možná snaží pomalu otrávit znovu.

Putin označil připojení ovládnutých ukrajinských oblastí k Rusku za prioritu Moskvy

Číst článek

Kreml však může mít z věznění obou disidentů a amerického novináře krátkodobý prospěch. Nedávné zkušenosti ukazují, že až s Američanem proběhne soud, může ho Moskva využít k výměně vězňů.

Případ Navalného a Kara-Murzy zase slouží k neutralizaci Putinových nepřátel a odrazuje další od projevů nesouhlasu. Vytváření mučedníků však může mít i dlouhodobá rizika.

Putinova pozice sice ještě není ohrožena, ale dějiny jsou plné příkladů, kdy se z bývalých politických vězňů stali prezidenti – od Václava Havla, přes jihoafrického Nelsona Mandelu až po Chilanku Michelle Bacheletovou.

„Každý diktátorský režim je přesvědčen, že je neporazitelný, ale nakonec každý padne,“ zdůrazňuje Jevgenija, manželka odsouzeného Kara-Murzy.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách v audiozáznamu nahoře v článku. Připravily Gita Zbavitelová a Tea Veseláková.

Gita Zbavitelová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme