Putin předložil Státní dumě návrhy ke změně ústavy, o termínu referenda se rozhodne v únoru

Ruský prezident Vladimir Putin předložil v pondělí parlamentu návrh změn v ústavě. Z dokumentu vyplývá, že po přijetí novely základního zákona poslanci a senátory budou Putinův návrh v referendu schvalovat Rusové. Ústavní změny mají nynějšímu prezidentovi podle jeho kritiků zajistit kontrolu nad ruskou politikou i po roce 2024, kdy mu skončí nynější prezidentský mandát.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský Prezident Vladimir Putin navrhl změny ústavy ve svém tradičním projevu o stavu země | Foto: Mikhail Klimentyev/Kremlin | Zdroj: Reuters

Putin o změnách poprvé hovořil minulou středu ve svém poselství o stavu země. Podle nich by poslanci Státní dumy měly dosáhnout na silnější roli při formování vlády a senátoři získat právo odvolat soudce, zároveň má ale Rusko zůstat „silným prezidentským systémem“.

Lidé v klíčových funkcích by navíc měli pouze lidé s ruským státním občanstvím bez trvalého pobytu v zahraničí. V případě prezidentské funkce je podmínkou, aby kandidát žil v Rusku nejméně 25 let a nikdy neměl jiné občanství.

V ústavě má být také zakotveno povinné zvyšování důchodů, jakož i to, že minimální mzda nemůže být nižší než životní minimum.

Na pořad Státní dumy se má návrh dostat 23. ledna, druhé čtení by mělo následovat v únoru, kdy by také mělo být jasněji ohledně referenda.

Současná ruská ústavy byla přijata celostátním referendem, konaným v prosinci 1993.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme