Rusko protestuje proti rakouským obviněním ze špionáže. Bez důkazů jsou nepřijatelná, říká Moskva

Ruské ministerstvo zahraničí adresovalo Rakousku protest proti obviněním ze špionáže. Tou se měl ve prospěch Ruska zabývat bývalý důstojník rakouské armády od roku konce osmdesátých let. Podle rakouského tisku za dvacetiletou spolupráci s Ruskem dostal celkem 300 tisíc eur. Moskva označila obvinění za nepodložená.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský premiér Sebastian Kurz (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v sobotní telefonátu rakouskou ministryni zahraničí Karin Kneisselové řekl, že obvinění bez předložení důkazů jsou nepřijatelná. Kritizoval také Vídeň za to, že špionskou aféru probírá v tisku, místo toho, aby nejprve uvedla fakta a požádala Rusko o vysvětlení.

Předseda mezinárodního výboru ruské Státní dumy Leonid Sluckij prohlásil, že za špionským skandálem mohou být Spojené státy, které podle něj rozpoutaly v Evropě špionománii a chtějí znesvářit Rakousko s Ruskem.

Ke špionáži se vyjádřil tento týden jak rakouský kancléř Sebastian Kurz, tak ministr obrany. „Případ ukazuje, že i po konci studené války musíme upevnit naši bezpečnostní síť uvnitř Rakouska,“ citovala ministra Maria Kunaska ČTK.

Informace o výzvědné činnosti tohoto 70letého muže dostalo Rakousko ze zahraničí, uvedla již dříve agentura APA. Podle deníku Kronen Zeitung se špionáží pro Moskvu začal už v 90. letech.

Každé dva týdny předával Rusům informace týkající se rakouského letectva, dělostřeleckých systémů nebo situačních hodnoceních. V posledních letech je pak informoval o situaci ohledně migrace v Rakousku, nebo pro ně vytvořil osobnostní profily mnoha vysoce postavených příslušníků rakouské armády.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme