Šéf ruské vězeňské služby Kalašnikov chce obnovit práci trestaných. ‚Nebude to gulag,‘ slibuje

Rozruch v Rusku vyvolal návrh ředitele vězeňské služby, aby se nedostatek pracovních sil v Rusku nenahrazoval migranty, ale prací vězňů. Ředitel Alexandr Kalašnikov slibuje, že příští pracovní tábory nebudou mít nic společného s nechvalně známým systémem vězeňských táborů, gulagů.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedno z ruských vězení ve Vladimiru

Jedno z ruských vězení ve Vladimiru | Foto: Alexander Reshetnikov | Zdroj: Reuters

„Jsme připraveni reálně to zorganizovat. To nebude gulag, to budou naprosto nové a důstojné podmínky, protože daný člověk bude pracovat (a žít) na noclehárně, anebo si pronajme byt, pokud bude chtít být s rodinou, a bude dostávat důstojnou mzdu,“ řekl Kalašnikov agentuře TASS.

‚Rovnají se mučení.’ Amnesty International odsoudila podmínky, ve kterých se ve vězení nachází Navalnyj

Číst článek

Problém nedostatku pracovních sil se v současném Rusku řeší zapojením „gastarbeiterů“, hlavně z postsovětské Střední Asie. Migrantů se ale kvůli pandemii momentálně nedostává.

Zapojení vězňů do pracovního procesu by oproti tomu podle Kalašnikova vyřešilo problém s nedostatkem pracovních sil a současně by pomohlo k začlenění odsouzených do společnosti. Z přibližně 482 000 vězňů by se podle šéfa vězeňské správy mohlo do pracovního procesu zapojit 188 000.

Kreml: ‚Žádné stanovisko‘

Kreml nezaujal k návrhu žádné stanovisko. „Žádné stanovisko k tomu nemohu uvést, je to tak nová iniciativa. Určitě by se měla posoudit, propracovat. Ale žádné stanovisko k tomu není,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant.

Ten upozornil, že Rusku podle odhadů loni chybělo 1,5 milionu migrantů, kteří kvůli pandemii odjeli ze země a dosud se nevrátili. Kvůli chybějícím pracovním silám nyní v Rusku například zdražují byty.

Server Meduza připomněl, že vězeňská práce se aktivně využívala v Sovětském svazu v letech 1930 až 1950, kdy se vězni podíleli na prakticky všech velkých průmyslových a dopravních stavbách.

Nápad zapojit vězně do práce na velkých projektech se v současném Rusku posuzuje na různých úrovních již několik let. Kupříkladu v roce 2015 se probíraly plány zapojit vězně do stavby stadionů pro mistrovství světa ve fotbalu, které se v Rusku konalo v roce 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme