VIDEO: Policisté zlomili při ruském referendu novináři ruku. Ombudsmanka žádá prošetření

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová, která dříve ve službách policie dosáhla generálské hodnosti, ve středu požádala justiční orgány, aby prověřily incident s novinářem Davidem Frenkelem. Uvedla to agentura Interfax. Frenkel musel být podle agentury AP hospitalizován a podrobil se čtyřhodinové operaci poté, co mu policisté zlomili ruku přímo ve volební místnosti v Petrohradu, kde se novinář snažil ověřit zprávy o falšování referenda.

VIDEO Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zlomila novináři Davidu Frenkelovi při referendu ruku | Zdroj: Český rozhlas

Úterní incident se dostal do popředí pozornosti až ve středu, kdy v Rusku vyvrcholilo týdenní hlasování o změnách v ústavě. Ty kromě jiného umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi setrvat u moci až do května 2036.

„Podle mého názoru se vůči novináři, které se snažili vyvést z volební místnosti, zachovali hrubě. Požádala jsem justiční orgány, aby prověřily, zda toto jednání bylo v souladu se zákonem,“ prohlásila Moskalkovová v ústřední volební komisi. „Všichni musíme konat v rámci zákona: lidé, strážci pořádku i členové volebních komisí,“ dodala.

Policie napadení popírá

Frenkel řekl Interfaxu, že do volební místnosti přijel poté, co se dozvěděl, že se tam údajně dějí nepravosti. Po příchodu ukázal svou akreditaci předsedovi volební komise.

Petrohradská správa ministerstva vnitra, tedy policejní velitelství v druhém největším městě, informace o napadení novináře popírá. Tvrdí, že policisté vyvedli žurnalistu v souladu se zákonem. O incident se nicméně zajímají federální vyšetřovatelé a prokuratura, interní vyšetřování vede i sama policie, uvedl Interfax a dodal, že komise pro svobodu médií a práva novinářů při prezidentské radě pro lidská práva vyzvala k potrestání policisty, který zpravodaji serveru Mediazona Frenkelovi ruku zlomil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme