Rusko řeší možný návrat ke střídání zimního a letního času. Kvůli olympiádě

Ruští politici zatím neplánují návrat ke střídání zimního a letního času. O tom, že v Rusku bude stále platit letní čas, rozhodl před dvěma lety tehdejší prezident Dmitrij Medveděv. Prezident Vladimir Putin ale na podzim naznačil možnou změnu. Současný premiér Medveděv však podobné návrhy odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při východu z letiště v Soči uvidíte olympijské kruhy | Foto: Štěpán Pokorný

Hodiny na Spasské věži v Kremlu dělají svou práci – odměřují čas. Svou práci dělají i ruští politici. Mimo jiné debatují o čase. V Rusku už dva roky platí letní čas. V roce 2011 o tom rozhodl tehdejší prezident, současný premiér Dmitrij Medveděv.

Prezident Vladimir Putin ale na podzim naznačil, že by se země mohla vrátit ke střídání zimního a letního času. Mnozí komentátoři to označili za pomyslný políček vyťatý premiéru Medveděvovi. Nevyloučil to ani znalec Ruska, publicista Jan Petránek:

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné změně času v Rusku informovala redaktorka Helena Berková

„Já to nemohu vyloučit, i když se mi to zdá velice podivné. Ale v každém případě je to svým způsobem Putinův políček vyťatý Medveděvovi, o kterém se říká, že bude dost brzy vyměněn jako ministerský předseda, jen se počká po volbách,“ tvrdí.

Jenomže se blíží zimní olympiáda v Soči. Vynořily se otázky typu, o kolik hodin se bude ruský čas během olympiády lišit od času většiny evropských zemí, zda budou mít v Rusku o dvě, nebo o tři hodiny více. Vypadá to jako maličkost, ale jde o vysílací práva v ceně miliard dolarů, počet diváků a vůbec zisk, který přinese sledování olympiády v takzvaných primetimech, hlavních vysílacích časech.

Je to tak citlivé téma, že zástupci Mezinárodního olympijského výboru nepožádali premiéra Medvěděva, aby změnu zavedl, ale místo toho jen vyzvali ruský tým organizátorů olympiády, aby návrh zvážil.

Jde o citlivé téma

V únoru se ale objevily zprávy o údajné dohodě mezi prezidentem Putinem a Mezinárodním olympijským výborem. Podle dohody by se Rusko mělo vrátit ke střídání zimního a letního času v roce 2014, právě kvůli olympiádě v Soči. Premiér Medvěděv na to reagoval nezvykle rezolutně.

Ve dvě hodiny ráno začal v celé Evropské unii včetně Česka platit letní čas

Číst článek

„Poslanci Státní dumy přišli s návrhem obnovit střídání zimního a letního času. V roce 2011 jsme se rozhodli zachovat letní čas. Jeho zastánců a odpůrců je dnes zhruba stejně, možná o něco víc je těch, kdo si změnu nepřejí. Prozatím tedy návrat ke střídání zimního a letního času nezavedeme. Není to žádné dogma - budeme dál monitorovat názory občanů, expertů a lékařů, ale zatím vše zůstane při starém,“ řekl.

Odpůrci stálého letního času v Rusku si však stěžují, že jim přechod na věčné léto sebral denní světlo a půl roku vstávají do tmy.

Helena Berková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme