Rusko zadrželo poradce v Roskosmosu, podle obžaloby měl vynášet informace českým zpravodajcům

Případ zadrženého poradce šéfa agentury Roskosmos Ivana Safronova souvisí s předáním informace o ruských dodávkách zbraní na Blízký východ a v Africe českým tajným službám. Podle agentury TASS to večer po jednání soudu o uvalení vazby na zadrženého řekl Safronovův obhájce Jevgenij Smirnov. Safronov byl v úterý zatčen v Rusku pro podezření ze špionáže. Agentura TASS uvedla, že pokud bude shledán vinným, hrozí mu až 20 let vězení.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 23:02 7. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržený poradce šéfa agentury Roskosmos Ivan Safronov. | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Podle jednoho z advokátů Jevgenije Smirnova ve spisu k případu se uvádí, že úkolem Safronova bylo shromažďovat a předávat zprávy o vojensko-technické spolupráci Ruska s africkými zeměmi a o činnosti ruských ozbrojených sil na Blízkém východě v roce 2017. Tuto práci podle FSB dělal pro českou zpravodajskou službu Úřad pro zahraniční styky a informace, a sice ze zištných důvodů.

Novinářka Prokopjevová schvalovala terorismus, uvedl ruský soud. Dostala pokutu 500 tisíc rublů

Číst článek

Další obhájce Ivan Pavlov po večerním jednání u soudu řekl, že zástupci FSB tvrdili, že případ se netýká novinářské činnosti Safronova. Smirnov ale k tomu řekl, že opak je pravdou. „Z pozice Safronova vyplývá, že se týká právě této činnosti,“ konstatoval advokát.

Pavlov upřesnil, že ze spisů předložených tajnou službou při úterním jednání u soudu je zřejmé, že Safronov byl sledován. Podle FSB novináře naverbovala česká zvláštní služba v roce 2012 a jejich úkol Safronov splnil v roce 2017.

Safronov při jednání před soudem řekl, že se necítí vinen. Obhájci se postavili proti požadavku Federální bezpečnostní služby (FSB), jejíž pracovníci poradce šéfa Roskosmosu v úterý ráno zadrželi, aby podezřelý zůstal ve vazbě. Nicméně soud požadavku ruské tajné služby vyhověl a stanovil délku vazby do 6. září.

Novinářské standardy

Safronov v minulosti pracoval jako redaktor listů Kommersant a Vedomosti. Roskosmos oznámil, že proti Safronovovi, který je poradcem generálního ředitele agentury Dmitrije Rogozina, bylo vzneseno obvinění z vlastizrady a v současnosti probíhá vyšetřování. Agentura TASS uvedla, že pokud bude shledán vinným, hrozí mu až 20 let vězení. FSB později vydala prohlášení, podle něhož Safronov tajné službě jedné ze zemí NATO předával informace o „vojenské a technické spolupráci, obraně a bezpečnosti Ruské federace“.

‚Referendum‘ plné machinací. ‚Putin dělá všemožné, aby lidi hlasovali a získal tak legitimitu,‘ říká expert

Číst článek

Safronov je poradcem generálního ředitele agentury Roskosmos od poloviny května. Předtím pracoval pro deník Vedomosti a dříve pro list Kommersant. Z Kommersantu byl společně se zástupcem politické redakce propuštěn kvůli nedodržení novinářských standardů v souvislosti s článkem, který spekuloval o demisi vlivné předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové. Ze solidarity s oběma redaktory podalo výpověď jedenáct jejich kolegů.

Zatčený Safronov je jmenovec svého otce Ivana Safronova, který taktéž pracoval v deníku Kommersant a psal o armádních tématech. Ten v březnu roku 2007 zahynul při pádu z okna. Po jeho smrti se začaly objevovat dohady, zda šlo skutečně o sebevraždu, a jeho kolegové z redakce poukázali na to, že novinář před smrtí pracoval na materiálu o tajných dodávkách ruských zbraní na Blízký Východ prostřednictvím Běloruska, který by po publikování mohl vyvolat skandál. Závěr vyšetřování moskevské městské prokuratury byl ten, že Safronov skoncoval z osobních důvodů se životem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme