Rusko rozšíří svoji námořní základnu v Sýrii. Zdarma ji může využívat, jak dlouho chce

Rusko a Sýrie podepsaly dohodu o rozšíření a modernizaci námořní základny v syrském Tartu. Damašek souhlasil s tím, že Rusko bude základnu chránit z moře a ze vzduchu a syrská vládní vojska zajistí ochranu ze souše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k syrským břehům | Foto: Wikimedia Commons

Rusko své objekty v Tartu nenazývá základnou ale bodem technicko-materiálního zabezpečení. Plnohodnotnou základnou se přístav v Tartu stane až po modernizaci a rozšíření – v daném případě spíše až po prohloubení mořského dna, tak aby na základně mohly kotvit i velké válečné lodě. Moskva už od Damašku dostala souhlas k zahájení stavebních prací.

Rusko získalo přístav v Tartu bezplatně na neomezenou dobu a podle dohody může na základně používat systémy radioelektronického boje i bez uvědomění syrské strany.

Rusko plánuje rozšířit námořní základnu i navzdory tomu, že na začátku roku oznámilo, že ze Sýrie stáhne většinu svých vojenských sil. Jako první odpluly válečné lodě s jedinou ruskou letadlovou lodí Admirál Kuzněcov a těžkým raketovým křižníkem Pjotr Velikij v čele.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme