Už žádná zahraniční vína ruským úředníkům. Vláda chce zákazem podpořit domácí vinaře

Ruská vláda od pondělí zakázala nákup zahraničních vín pro státní potřeby. Na oficiálních oslavách, recepcích a banketech se budou pít pouze ruská vína. Vládní vyhláška se týká všech státních i místních veřejných zakázek.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víno (ilustrační foto)

Zákaz nákupu zahraničních vín se týká i sektů, dezertních i ovocných vín. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Na vernisáži hlavní soutěžního výstavy současného ruského umění Inovace v Nižním Novgorodu předběhli dobu. Hosté si tu přiťukávají výhradně suchým šumivým vínem z jižního Ruska, kde vládně téměř subtropické klima a vinné révě se tam odnepaměti velmi dobře daří. Nyní už podávání ruských vín nebude jen vlasteneckou, ale i vládním nařízením danou povinností.

Vinařům zachraňují úrodu parafinové svíce, v mrazivých nocích zvýší teplotu u rév až o tři stupně

Číst článek

Zákaz nákupu zahraničních vín se týká i sektů, dezertních i ovocných vín. Toto opatření má podle ruské vlády podpořit domácí vinaře, jejichž produkce se snižuje. Loni podle statistického úřadu sklidili 530 tisíc tun vinné révy, což je o 50 tisíc tun méně než v roce 2017.

Nové vinohrady

Ruští úředníci a politici si oblíbili révové nápoje nejen z vinařských velmocí, jako jsou Itálie, Francie nebo Španělsko, ale i z Česka nebo Nového Zélandu, uvedlo ruské ministerstvo zemědělství, které upozornilo, že ruská vína jsou přinejmenším stejně kvalitní jako ta dovezená.

Vláda proto podporuje zakládání vinohradů – loni jich přibylo pět tisíc hektarů a letos to má být šest a půl tisíce. To má mimo jiné nahradit výpadek, který způsobí omezení dovozu vín z jedné z nejstarších vinařských oblastí na světě – z Gruzie. Po vlně protiruských protestů totiž Úřad na ochranu spotřebitele zjistil, že kvalita dovážených gruzínských vín prudce poklesla.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme