Rusko vyzkoušelo nový systém protivzdušné obrany S-500. ‚Nic obdobného neexistuje,‘ tvrdí armáda

Ruské ministerstvo obrany informovalo o úspěšných testech nového systému protivzdušné obrany S-500, a to včetně střeleb. „Uskutečnila se řada zkoušek s bojovými střelbami řízených protileteckých raket po vzdušných cílech. Všechny zkoušky skončily s kladným výsledkem,“ řekl armádnímu deníku Krasnaja zvězda náčelník protiletadlových raketových vojsk, generálmajor Sergej Babakov.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S-500 má podle dostupných zdrojů doplnit ruský systém S-400 (na snímku), jehož vývoz do Turecka způsobil roztržku mezi Ankarou a Washingtonem a USA kvůli tomu vyloučily Turecko z programu výroby a dodávek stíhaček F-35 | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Hlavním úkolem S-500 je podle velitele ničení raket středního doletu, ale v případě nutnosti má tato zbraň sestřelovat i mezikontinentální rakety v konečné fázi jejich letu.

S-500 má také ničit hypersonické zbraně, tedy dosahující přinejmenším pětinásobku nadzvukové rychlosti, a to i v „blízkém“ vesmíru. „Lze s jistotou říci, že nic obdobného prostě neexistuje,“ prohlásil generál Babakov o nové zbrani.

Putin nabídl Saúdské Arábii systém protiraketové obrany S-400. Využívat ho bude i Turecko

Číst článek

Prezident Vladimir Putin koncem června ohlásil, že S-500 bude brzy zaveden do armády. Spuštění sériové výroby se plánuje na rok 2025, napsal list Kommersant na svém webu s tím, že v nejbližších letech ruské zbrojovky nepočítají s vývozem, protože Moskva nejprve chce vyzbrojit svou armádu.

S-500 má podle dostupných zdrojů doplnit ruský systém S-400, jehož vývoz do Turecka způsobil roztržku mezi Ankarou a Washingtonem a USA kvůli tomu vyloučily Turecko z programu výroby a dodávek stíhaček F-35.

Podle dřívějších zpráv amerických médií byl S-500 při testech s to zničit cíl ve vzdálenosti 480 kilometrů, což o 80 kilometrů překonává dosah S-400, podle ruských médií má mít dosah dokonce až 600 kilometrů. Spuštění sériové výroby bylo ale několikrát odloženo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme