Rusko s Čínou jedná o obchodu se zemním plynem

Čínský prezident Chu Ťin-tchao dnes přijíždí do Ruska, za několik uplynulých let nikoli poprvé. A přijíždí tam v době, kdy k sobě mají Čína a Rusko nebývale blízko, a to nejen doslova, geograficky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynovod

Plynovod | Foto: Tomáš Adamec

Vztah mezi oběma zeměmi je v poslední době, zdálo by se, harmoničtější než kdy předtím. Zmírnily se dlouholeté územní spory. Na půdě OSN panuje mezi oběma velmocemi dosti často pozoruhodná shoda; kromě sdíleného chladného vztahu vůči USA je pojí i čilá hospodářská spolupráce; uspořádaly již dokonce i společné vojenské cvičení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o desáté.

Cesta Chu Ťin-tchaa do Ruska je motivována v prvé řadě ekonomicky. Týká se především vyjednávání o obchodu se zemním plynem. „Jde o to, že Rusko je připraveno dodávat Číně po dobu 30 let každý rok 68 miliard m3 zemního plynu,“ upřesnil zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák.

Oba státy se nicméně podle něj neshodnou na dvou věcech: kudy by měl plynovod vést a na ceně. I tyto dva sporné body jsou ale domluvitelné. Podle Slezáka však dořešení otázek může trvat i tři roky. „Ani jedna strana nemusí pospíchat, protože obě vědí, že obchod je v zájmu obou a že ho uzavřou,“ řekl Slezák.

Obchod s Čínou může mít také za důsledek to, že Rusové budou schopni dodávat méně plynu do Evropy. „Může se stát, že Rusko řekne, že potrubní síť je ve špatném stavu a že bude raději dodávat Číně, protože Čína má plynovod nový a nic tam nehrozí,“ poznamenal analytik ČRo.

Tomáš Pavlíček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme