Obhájci novináře Safronova si stěžují prokuratuře. Vyšetřovatel jim neřekl, z čeho je obviněn

Obhájci bývalého ruského novináře Ivana Safronova, obviněného z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, podali ruské generální prokuratuře stížnost na vyšetřovatele, který odmítl vysvětlit, z čeho je vlastně Safronov obviněn. Oznámil to ve středu obhájce stíhaného Ivan Pavlov.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov (vpravo)

Poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov (vpravo) | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Řeč je podle listu Kommersant o vyšetřovateli ruské tajné služby FSB Alexandru Čabanovi, který usoudil, že se advokáti pod záminkou vysvětlení podstaty obvinění pokoušejí dostat k údajům z předběžného vyšetřování.

Nákaza koronavirem se u Rusa Safronova nepotvrdila. Novinář obviněný z vlastizrady zamířil zpět do cely

Číst článek

„Podali jsme stížnost, ve které žádáme generální prokuraturu, aby požadovala od vyšetřovatele splnit naše zákonné požadavky. Právo obviněného vědět, z čeho je obviněn, je jedním z jeho základních práv,“ řekl Pavlov.

Kommersant připomněl, že Safronov během svého působení v jeho redakci, jakož i dříve v redakci listu Vedomosti, neměl přístup ke státnímu tajemství. Vinu nepřiznává a tvrdí, že je pronásledován za svou novinářskou práci. To obžaloba odmítá.

Kommersant dodal, že podle Pavlovova dřívějšího vyjádření vyšetřovatelé FSB během jediného výslechu Safronova nepoložili ani jednu otázku ohledně podstaty případu.

Safronov se letos v květnu stal poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos. V červenci jej FSB zatkla a obvinila z vlastizrady. Agentura TASS připomněla, že podle verze FSB Safronova v roce 2012 zverbovala česká rozvědka.

V roce 2017 splnil zadaný úkol shromažďovat a předat informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských vojáků na Blízkém východu, přičemž konečným příjemcem těchto informací byly podle FSB Spojené státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme