Na psychiatrii a pak zpět do Jakutska. Ruské úřady převezly zpátky šamana, který chtěl vyhnat Putina

Šaman, který chtěl z Kremlu vyhnat Vladimira Putina čelí obvinění z extrémismu. Na ruském Dálném východě ho zatkla policie a převezla zpět do Jakutska. Aleksandr Gabyšov je podle agentury Interfax zatím na svobodě, úřady ho podmínečně propustily.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S jakutským šamanem Aleksandrem Gabyšovem bylo podle agentury Interfax zahájeno trestní řízení za to, že měl v květnu vyzývat ke svržení vlády.

Gabyšov se v březnu vydal pěšky na 8000 kilometrů dlouhou cestu do Moskvy, kde chtěl rituálně vyhnat prezidenta Vladimira Putina z úřadu. Tvrdí totiž, že je stvořením temných sil.

Na Sibiři byl zadržen šaman, který ‚vyháněl‘ Putina z Kremlu. Podle médií může být obviněn z extremismu

Číst článek

Do chvíle, než ho ve čtvrtek na federální silnici v Burjatsku zadržela policie, ušel už asi 3000 kilometrů. Následně ho úřady převezly do psychiatrické léčebny v Irskutsku na vyšetření a nechaly letadlem deportovat zpátky do Jakutska. Podle svých slov má právníka a bude se soudit.

‚Není to člověk, ale démon‘

Místní média uvedla, že Alexandra Gabyševa ve čtvrtek ráno u vesnice Vydrino na hranici regionu Burjatska a Irkutské oblasti unesli ze stanového tábora ozbrojení a maskovaní muži, zřejmě příslušníci bezpečnostních složek.

„Bůh mi řekl, že Putin není člověk nýbrž démon a že ho musím vyhnat. Kde vládne démon, tam namůže být demokracie,“ uvedl jakutský šaman podle serveru Politico ještě během své cesty.

Stovky přívrženců minulý týden protestovaly v Ulan-Ude proti zatčení dvou šamanových stoupenců. Shromáždění poté přerostlo v demonstraci proti výsledkům komunálních voleb, v nichž zvítězil prokremelský kandidát. Policie při rozhánění manifestace zadržela několik dalších lidí.

Ivana Milenkovičová, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme