Rusko sčítá obyvatele, podruhé za posledních deset let

V Rusku začalo sčítání lidu. Úřady chtějí s jeho pomocí zjistit, co se změnilo od posledního součtu v roce 2002 a jak země prošla ekonomickou krizí. Údaje by podle úřadů měly pomoci také k hladšímu sestavování státního rozpočtu a vytváření sociálních programů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé před stanicí metra Park kultury v Moskvě.

Lidé před stanicí metra Park kultury v Moskvě. | Foto: Adéla Havránková

Ruští občané budou v rámci sčítání lidu odpovídat celkem na 27 otázek týkajících se vzdělání, zaměstnání, příjmu, národnosti či životních podmínek.

Akce, která stála ruskou státní kasu více než 16 miliard rublů, potrvá do 25. října. První předběžné výsledky by měly být známé na jaře příštího roku.

Ruský statistický úřad tvrdí, že sčítání lidu je jedinou možností, jak získat důvěryhodné informace o ruském obyvatelstvu.

Ještě před začátkem se kampaň setkala s kritikou ze strany ruské pravoslavné církve, opozice i studentů, kteří data sbírají. Mnozí z nich si stěžují na nevyhovující podmínky a fakt, že se musejí akce účastnit povinně.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme