Rusko se kvůli vstupu do WTO dohodlo na kompromisu s Gruzií

Rusko a Gruzie se dohodly na kompromisu ohledně podmínek vstupu Ruska do Světové obchodní organizace. Oznámil to šéf ruských vyjednavačů Maxim Medvědkov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Vladimir Putin v parlamentu | Foto: ČTK/AP

Připojení Moskvy k WTO podpořila už dříve Evropská unie i Spojené státy. Gruzie, která má právo vstup Ruska vetovat, podmiňuje souhlas dohodou o pohraničním uspořádání.

Rusko podle hlavního vyjednavače Maxima Medvědkova oceňuje, že Gruzie podpořila návrh kompromisní dohody. Gruzie naopak uvádí, že zatím nemá informace o postoji Moskvy k finální verzi dohody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová mluví o vstupu Ruska do WTO v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Gruzínští vyjednavači nicméně dnes ráno uvedli, že věří v podepsání dohody mezi Ruskem a Gruzií během jednoho týdne.

Premiér Vladimir Putin se zatím k jednání zprostředkovanému Švýcarskem nevyjádřil, Rusko ani nenaznačilo, kdy by dohodu mohlo oficiálně schválit.

Návrh předložený Švýcarskem počítá s tím, že by na obchod na hranici Ruska a Gruzie dohlíželi mezinárodní pozorovatelé.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko je ochotno vyměnit mír s Gruzií za členství ve WTO

Údaje o obchodu na hranicích odtrženeckých enkláv Abcházie a Jižní Osetie, jejichž nezávislost Rusko v roce 2008 podpořilo, bude sbírat nezávislá společnost, která bude spolupracovat s ruským i gruzínským celním úřadem.

Pokud smlouvu oficiálně schválí i Rusko, bude to první dohoda mezi oběma zeměmi od roku 2008, kdy spolu Rusko a Gruzie svedly krátkou válku o Abcházii a Jižní Osetii.

Lenka Kabrhelová, Hanka Shánělová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme