Rusko se na Ukrajině dopustilo řady válečných zločinů, uvádí zpráva OSN. Kritizuje i Kyjev

Ruské síly se na Ukrajině dopustily řady válečných zločinů včetně vražd, útoků na civilisty, nezákonného věznění, znásilňování či deportací dětí. Podle agentury DPA to uvádí zpráva, kterou ve čtvrtek vydala Rada OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta rovněž konstatuje, že mučení používané ruskými vojáky, jakož i vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu by mohly představovat zločiny proti lidskosti.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci prochází kolem zničené ruské techniky ve městě Buča nedaleko Kyjeva

„V jednom případě zemřelo v důsledku nelidských podmínek ve sklepě školy deset starších lidí, zatímco ostatní zadržení, včetně dětí, museli zůstat ve stejné místnosti s těly zemřelých,“ uvádí zpráva OSN | Zdroj: Reuters

„Mnoho případů úmyslného zabití, nezákonného věznění, znásilnění a aktů sexuálního násilí bylo spácháno při domovních prohlídkách, jejichž cílem bylo najít stoupence ukrajinských ozbrojených sil nebo zbraně,“ uvádí se ve zprávě.

Ruské síly podle ní zadržovaly svévolně zatčené osoby v často přeplněných celách, kde panovaly otřesné podmínky.

Devět zemí se zavázalo darovat Ukrajině tanky Leopard. Dostane jich přes 150

Číst článek

„V jednom případě zemřelo v důsledku nelidských podmínek ve sklepě školy deset starších lidí, zatímco ostatní zadržení, včetně dětí, museli zůstat ve stejné místnosti s těly zemřelých,“ tvrdí zpráva. Uvádí také, že v některých případech museli znásilňování přihlížet rodinní příslušníci, a to rovněž včetně dětí.

Zpráva v některých případech kritizuje také ukrajinské ozbrojené síly. Zmiňuje dva případy mučení ruských zajatců, které podle ní splňují definici válečných zločinů.

Komise UNHRC pověřená vypracováním zprávy uvedla, že její členové vycestovali na Ukrajinu osmkrát a navštívili 56 měst a obcí. Mimo jiné ohledali hroby a místa určená k zadržování a mučení lidí a také analyzovali fotografie spolu se satelitními snímky. Vyslechnuto bylo 600 obětí.

Podle údajů OSN bylo od začátku ruské invaze na Ukrajinu zabito více než 8000 civilistů a více než 13 000 jich bylo zraněno. Tyto údaje však odrážejí zřejmě pouze zlomek skutečného počtu, uvedla komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme