Rusko se nabídlo jako prostředník jednání s libyjským vedením

Moskva by mohla sehrát roli prostředníka při jednáních zbytku světa s Libyí. Kolegům ze skupiny G8 to na schůzce ve francouzském Deauville nabídl ruský prezident Dmitrij Medveděv. Všech osm státníků se ale shodlo, že plukovník Kaddáfí ztratil legitimitu a musí odejít z vedení země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medveděv na summitu G8 nabídl, že Moskva sehraje roli prostředníka při jednáních zbytku světa s Libyí. | Zdroj: Reuters

„Udržujeme vztahy s jedněmi i s druhými. Jak víte, Rusko nezpřetrhalo své vazby s vedením Libye a navázalo kontakty i s lidmi v Benghází. Vedli jsme konzultace s oběma,“ prohlásil po skončení summitu ruský prezident.

Ostatním státníkům nabídl, že by Rusko mohlo sehrát úlohu zprostředkovatele jednání o transformaci Libye ve svobodnou zemi respektující práva všech občanů.

„Zvažovali jsme, jaké má Rusko možnosti a během mých konzultací s kolegy z G8 jsem nabídl naše zprostředkovatelské služby. Všichni uznali, že by to nebylo vůbec neužitečné. Tím spíš, že už vedeme konzultace s libyjským vedením,“ řekl Dmitrij Medveděv.

Jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy ale prohlásil, že nejdřív musí Muammar Kaddáfí zastavit své vojáky a vrátit je do kasáren. Teprve pak je možné se bavit o tom, co s ním bude dál.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme