Rusko se nebude kauzou Panama Papers zabývat, Norsko zřídilo speciální linku

Seznam vlastníků společností v daňových rájích se od včerejška rozrostl. Investigativní novináři zveřejnili dalších 200 tisíc jmen a společností z takzvaných Panama Papers. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat – Norsko například zavedlo speciální policejní linku. Kreml se naopak vyjádřil v tom smyslu, že ho celá kauza nechává klidným.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panama Papers

Panama Papers | Foto: public domain

Podle prezidentova mluvčího Dmitrije Pěskova nejsou v Rusku daňové ráje zakázány a registrace firem v těchto zemích není nezákonná.

„Dokumenty o firmách a občanech, kteří využívají takzvaných daňových rájů, jsou kradené a nemají nic společného s politikou deoffshorizace,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Pěskov.

„Trestné je neplatit daně nebo se jejich placení vyhýbat,“ dodal. Mezi jmény v uniklých dokumentech figurovali i lidé blízcí prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko se prý nebude kauzou Panama Papers zabývat, Norsko zřídilo speciální policejní linku

Ruská vláda se podle svého programu oficiálně snaží, aby firmy platily daně v Rusku. Moc se jí to ale nedaří a žalostné jsou také výsledky amnestie kapitálu, který se má ze zahraničí vrátit do Ruska. V minulém roce dosáhl odliv kapitálu téměř 60 miliard dolarů.

Zcela odlišně reagovalo na zveřejnění dat Norsko. Policie totiž zavedla speciální linku, na níž se mohou lidé přiznat k vlastnictví firmy v daňovém ráji a k případným daňovým únikům, kterými státu způsobili škodu.

Úřady slibují, že se k těmto viníkům zachovají velkoryse. Podle vyšetřovatelů ekonomických zločinů by se lidem, kteří se přiznají, mohl trest snížit až o třetinu. V Norsku za podobné podvody hrozí až šest let odnětí svobody. Jiná země zatím s podobnou nabídkou nepřišla.

Panama Papers neudělaly radost například pákistánskému premiérovi Nawazovi Sharifovi. Někteří jeho rodinní příslušníci totiž podle seznamů vlastní tři společnosti na Britských Panenských ostrovech. Premiér se proto bude muset zodpovídat parlamentu. Únik dokumentů zatím asi nejvíc zasáhl islandského premiéra Davída Gunnlaugssona, který kvůli kauze na začátku dubna odstoupil.

Daňové ráje | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín, ČRo, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme