Rusko se nedostatečně snaží objasnit katyňský masakr z roku 1940, zopakoval štrasburský soud

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odsoudil Rusko za to, že se nedostatečně snaží objasnit masakr důstojníků polské armády, k němuž došlo v roce 1940 v Katyni. Potvrdil tak svůj dřívější verdikt. Na soud se obrátili příbuzní polských obětí. Chtějí, aby Rusko o událostech zveřejnilo celou pravdu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

masové hroby v Katyni

masové hroby v Katyni | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Memorial Katyn (Alyeksyey Melkin)

Rusové považují vyšetřování věci za dostatečné. Právní zástupci polských obětí však chtějí, aby vyšetřování pokračovalo.

Rusové tomu podle nich brání, když údajně zadržují 35 svazků o celé události. „Rusové nepouštějí lidi, kteří by o to stáli, do svých archivů – ale to koneckonců neplatí jenom pro Katyň, to platí také pro rok 1968. Na druhou stranu Rusko zveřejnilo šest důležitých dokumentů, z nichž jasně plyne vina,“ poznamenal komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Katyňské události připomněl komentátor ČRo Milan Slezák

Dokumenty usvědčují například někdejšího šéfa tajné služby NKVD Lavrentije Beriju.

„Vyzýval k tomu, aby tito lidé, to znamená 22 tisíc polských důstojníků, mezi nimi také příslušníci inteligence v uniformách, byli zlikvidováni, protože jde o mimořádně zavilé nepřátele sovětské moci, a když budou propuštěni na svobodu, tak se proti sovětské moci postaví. A na další listině je podpis Stalina se slovem schvaluji,“ popsal Slezák.

Ruská státní duma v roce 2010 katyňský masakr odsoudila, dosud však nebyl nikdo potrestán. Podle Slezáka chtějí Poláci jasnější přiznání Rusů k odpovědnosti, ti zase argumentují, že viníci jsou beztak mrtví. K odsouzení viníků, byť třeba symbolickému, se podle komentátora ČRo nenašla „politická vůle“.

V roce 1940 sovětská tajná policie postřílela v Katyni asi 22 tisíc Poláků, které zajala po invazi do země. Byli mezi nimi důstojníci armády i členové polských elit. Dolní komora ruského parlamentu v roce 2010 masové vraždění odsoudila.

V Rusku se o hromadné vraždě polských důstojníků dlouho nemluvilo, režim vinu popíral a pravdu se veřejnost dozvěděla až na přelomu 80. a 90. let. Ani lidé v Polsku neměli během komunistické nadvlády informace.

To vykresluje i filmový snímek Katyň z roku 2007. Natočil ho režisér Andrzej Wajda, jehož otec byl jednou z obětí katyňského masakru.

„Z toho filmu plyne jedna důležitá věc. To snad vůbec nejhorší na Katyni pro příbuzné těch zabitých bylo, že několik desetiletí po tom zločinu nevěděli, co s jejich milovanými je. Nikdo jim neřekl, že jsou mrtví a oni stále mohli doufat, že se jednoho dne ten otec nebo manžel vrátí,“ uzavírá Slezák.

Květiny u památníku obětí v Katyni. | Foto: Andrea Čánová

Milan Slezák, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme