Rusko se nenechá vtáhnout do nových závodů ve zbrojení, tvrdí Putin

Nenecháme se zatáhnout do závodů ve zbrojení. Prohlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin na poradě s velením armády a vojensko-průmyslového komplexu v Soči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

„Nechystáme se zapojit do nějakých závodů ve zbrojení, nechceme nikoho dohánět ani předhánět. Jednoduše ale musíme dohnat to, co jsme zameškali na přelomu devadesátých let, kdy byly ozbrojené síly i sám obranně-průmyslový komplex chronicky podfinancované,“ sdělil na poradě prezident Vladimir Putin.

Prioritou podle prezidenta zůstává vybudování moderní armády, vybavené nejnovějšími zbraněmi a vojenskou technikou. Putin na poradě prověřil plnění armádních zakázek a potvrdil jejich program do roku 2020.

Již třetí porada s velením ozbrojených sil a vedením zbrojovek v posledních dnech podle agentury Reuters dokládá, jak velkou pozornost ruský vůdce věnuje modernizaci armády v situaci, kdy se zhoršily vztahy se Západem kvůli ukrajinské krizi.

Putin v úterý prohlásil, že Spojené státy a jejich spojenci nepřestávají v budování globálního systému protiraketové obrany, což Rusko pokládá za pokus narušit existující paritu v oblasti raketových a jaderných zbraní a rozkolísat celý systém regionální a globální stability. USA se prý nesnaží o ochranu před íránskou a severokorejskou hrozbou, ale chtějí zneškodnit strategický potenciál jiných jaderných států, především Ruska.

"Budeme pracovat na systémech protiraketové obrany, ale v prvé etapě, jak jsme nejednou říkali, budeme pracovat na útočných zbraních, schopných překonávat jakékoliv systémy protiraketové obrany," upozornil dříve Putin.

Martin Dorazín, ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme