Rusko se pokusilo ovlivnit volby ve více než 20 státech, tvrdí šéf amerických tajných služeb

Rusko se pokusilo ovlivnit volby ve zhruba dvou tuctech států. Nelze vyloučit, že na americké servery umisťovalo dětskou pornografii. Při slyšení před senátním výborem pro kontrolu zpravodajských služeb to v úterý prohlásil šéf amerických tajných služeb James Clapper. Před výborem vypovídal také šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey. Rusko dlouhodobě jakákoli podobná obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf amerických tajných služeb James Clapper | Zdroj: Reuters

Zpráva americké špionáže vinící Rusko z hackerských útoků na USA byla podle Jamese Clappera sestavena z výpovědí osob, analýzy dat a informací z veřejných zdrojů.

Šéf FBI James Comey pak před výborem prohlásil, že vedení Demokratické strany z jemu neznámých důvodů opakovaně odmítalo žádosti o prozkoumání svých serverů napadených hackery. FBI se prý nakonec musela spolehnout na forenzní analýzu privátní bezpečnostní firmy CrowdStrike.

Zpráva tajných služeb: kampaň, která měla ovlivnit volby prezidenta, nařídil Putin

Číst článek

Američtí vyšetřovatelé podle Comeye nemají důkazy o tom, že by hackeři úspěšně napadli servery Trumpova volebního štábu nebo vedení Republikánské strany. Clapper prohlásil, že Moskva je přesvědčena, že se s Trumpem dohodne spíš než s demokratickým prezidentem, protože newyorský miliardář je obchodník.

Comey byl dotázán, zda jeho úřad zkoumal vazby Trumpových spolupracovníků s Ruskem. Odpověděl, že podobné dotazy nemůže komentovat ani se k nim veřejně vyjadřovat.

Demokratický senátor Ron Wyden poté šéfa FBI vyzval, aby poskytl veřejně publikovatelnou odpověď na tuto otázku do 20. ledna, kdy bude Trump uveden do Bílého domu. Comey si ale není jist, zda vůbec může veřejně poskytnout jakoukoli takovou odpověď.

Americká média předpokládají, že vztahy USA s Ruskem a údajné kybernetické útoky ruských hackerů schválené Kremlem budou jedním z témat středeční tiskové konference Donalda Trumpa, první po vítězných listopadových prezidentských volbách.

Trump dlouho ruské útočné záměry zpochybňoval. Když se minulý týden seznámil s analýzou amerických rozvědek, výhrady neodvolal, ale odmítavý postoj podle svých poradců zmírnil.

Šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme