Rusko se připravuje na vstup sousedících zemí do NATO

Ruská vojenská politika může být v souvislosti s nadcházejícím rozšířením NATO na východ tvrdší. Podobná varování dnes zněla v Moskvě, kde vstup dalších zemí do Severoatlantické aliance - včetně Litvy, Lotyšska a Estonska - vzbuzuje stále větší nelibost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO | Foto: NATO

První náměstek náčelníka generálního štábu Jurij Balujevski například varuje, že Rusko může ve vojenské politice přitvrdit, pokud NATO změní svoji koncepci strategického rozvoje. Balujevského především znepokojuje vstup Litvy, Lotyšska a Estonska do Severoatlantické aliance a konkrétně pak i poskytnutí vzdušného prostoru těchto států leteckým silám NATO.

Dolní komora parlamentu pak dnes připravovala zvláštní prohlášení k rozšíření Aliance. V něm požaduje mimojiné, aby se nové členské země NATO připojily k dohodě o konvečních ozbrojených silách v Evropě. Pokud se tak nestane, tvrdí chystané prohlášení Dumy, nelze prý považovat vojenskopolitickou situaci v Evropě za stabilní.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme