Rusko se snaží ovlivnit politiku cizích zemí. V ČR na to jde přes Zemana, píší New York Times

Rusko se snaží ovlivňovat vnitřní politiku v cizích zemích. Dva dny po rozhodnutí odstupující americké administrativy vyhostit 35 ruských diplomatů kvůli obvinění z pokusu ovlivnit americké volby, to tvrdí americký deník The New York Times. V obsáhlém článku se věnuje vazbám českého prezidenta Miloše Zemana a některých jeho poradců a spolupracovníků na Rusko. A tomu, že údajně prosazuje zájmy Moskvy v Česku i v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

Článek si během soboty získal pozornost i jinde ve světě. Přes sociální sítě ho sdílelo několik světových médií, např. španělský list El País, nebo servery, které se zaměřují na sbírání klíčových událostí dne.

Samotný článek se opírá o napojení prezidentova poradce Martina Nejedlého na ruskou ropnou společnost Lukoil. Autor, což je moskevský zpravodaj deníku, pak pokračuje tím, že právě přes prezidenta Zemana, respektive lidi, kteří s ním na Hradě působí, Moskva v Česku prosazuje své zájmy.

Zachránily Nejedlého na Hradě ruské peníze? Lukoil za něj zaplatil miliony, sám nedal nic

Číst článek

NY Times zmiňuje například to, že uprostřed konfliktu na východě Ukrajiny Zeman popíral zpravodajské informace NATO o přítomnosti ruských jednotek na Donbasu. Cituje také zprávy českých tajných služeb, které varují před vysokými aktivitami ruských zpravodajských služeb v Česku.

Dokládá to i srovnáním počtů pracovníků ruských ambasád v Česku a Spojených státech. V několikanásobně menším Česku je ruských diplomatů třikrát víc, než za Atlantikem.

Ovčáček: Pohádky z NY Times

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se proti článku ohradil.

„Ten článek neobsahuje žádná fakta, ten obsahuje pouze spekulace a je postaven na nějaké spekulaci o tom, že za 30 milionů korun zaplacených soudních výloh a jakéhosi vyrovnání na základě rozhodnutí soudu někdo zůstává na pražském hradě. To jsou prostě nesmyslné pohádky,“ reagoval na fakta předložená v článku.

Text označil za výsledek práce Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které má pod ministerstvem vnitra vzniknout začátkem roku a má bojovat proti dezinformačním kampaním.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme