Rusko se snaží posílit vliv ve střední Asii

Rusko se dohodlo s Tádžikistánem na prodloužení fungování ruské vojenské základny ve středoasijské zemi o dalších 49 let. Po jednání s hlavou Tádžikistánu Emomali Rachmonem to potvrdil ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Šéf Kremlu se v tádžickém Dušanbe sešel i s prezidenty Pákistánu a Afghánistánu. Hlavním tématem byla bezpečnost v regionu a boj proti obchodu s drogami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Ruska a Tádžikistánu Dmitrij Medvěděv a Emomali Rachmon | Zdroj: Reuters

Rusko se s plánovaným odchodem amerických vojsk z Afghánistánu snaží zvýšit svůj vliv v nestabilním regionu.

Moskva se potýká s rostoucím přílivem afghánského heroinu, který proudí do země přes středoasijské republiky. Podle Moskvy Tádžikistán není schopný problému čelit, proto by na tádžicko-afghánské hranici ráda obnovila přítomnost svých pohraničníků, kteří byli odsunuti v roce 2005. To ale Tádžikistán odmítá.

Moskva se ale s Dušanbe dohodla na posílení ekonomické spolupráce. Ruští představitelé několikrát vyjádřili ochotu zapojit se do energetických projektů - dodávek elektřiny ze střední Asie do Afghánistánu a Pákistánu a budování plynovodu ze středoasijských zemí do Indie.

Lenka Kabrhelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme