Rusko se z Gruzie dosud stáhlo jen částečně

Rusko hodlá ponechat část svých ozbrojených sil na gruzínském území, a to i přes varování západních států, že tak porušuje podmínky příměří. Ruští armádní představitelé v sobotu oznámili, že ruští vojáci nadále zůstanou v klíčovém gruzínském přístavu Poti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj ruských vojáků míří k hranicím na západě Gruzie | Zdroj: ČTK

Gruzínská policie se dnes znovu chopila kontroly nad hlavní dopravní tepnou v zemi, kterou ruští vojáci včera opustili. Proti plánům Moskvy ale Tbilisi ostře protestuje a viní ji z toho, že se snaží dostat pod kontrolu gruzínskou ekonomiku.

Rusko hodlá vytvořit u hranic s oběma separatistickými regiony Jižní Osetií a Abcházií takzvané "nárazníkové zóny", kde bude rozmístěno více než dva a půl tisíce vojáků - podle Moskvy údajně příslušníků mírové mise. Zástupce náčelníka ruského generálního štábu Anatolij Nogovicin také prohlásil, že v případě nutnosti je Rusko připraveno počet a složení vojenského kontingentu v Gruzii okamžitě změnit.

Gruzínští představitelé dali jasně najevo, že je pro ně takové řešení nepřijatelné. Pásmo, které ruská armáda hodlá obsadit, zahrnuje nejen klíčový přístav Poti, ale také leteckou základnu ve městě Senaki a části hlavní dopravní spojnice z Tbilisi k Černému moři.

Jasný nesouhlas dnes znovu daly najevo také Spojené státy, Francie a Velká Británie. Podle nich je zjevné, že Moskva porušuje mírovou dohodu, podle které obě strany měly stáhnout své armády na pozice před začátkem konfliktu 7. srpna.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme