Napjaté vztahy Ruska a Běloruska: Lavrov popřel ‚geopolitické úklady‘ proti západnímu sousedovi

Rusko ve středu vyzvalo běloruskou vládu, aby přistupovala pragmaticky k řešení vzájemných sporů a přestala ve vztazích s Moskvou hledat „geopolitické úklady“. Ministr zahraničí Sergej Lavrov na pravidelné výroční tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že nynější rozpory ohledně ceny ruské ropy dovážené do Běloruska jsou „absolutně běžné“.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Vláda běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka se dostala do ostrého sporu s Moskvou kvůli plánovanému zdražení dodávek ruské ropy do Běloruska, které by Minsk připravilo ročně o miliardy dolarů.

Putin u polských hranic? Ve vyjednávání s Minskem nejde Rusku jen o ropu, oživuje myšlenku ‚Rusobelie‘

Číst článek

Spor vyhrotilo prohlášení vysokých ruských vládních činitelů, že podmínkou dalších slev je prohloubení integrace v rámci projektu takzvaného svazového státu vytvořeného v roce 1999.

Lukašenko se v reakci na toto prohlášení ostře obořil na Moskvu, kterou obvinil z pokusů zničit jeho zemi a zmocnit se jí.

„Dobře rozumím těm narážkám: dostanete ropu, ale nejdřív zničte vlastní zemi a začleňte se do Ruska,“ prohlásil v polovině prosince běloruský prezident.

Podle spekulací ruské opozice za údajnou snahou spojit Rusko a Bělorusko do jednoho státu stojí zájem Vladimira Putina zajistit si další prezidentský mandát po vypršení toho nynějšího v roce 2024, kdy už na úřad ruského prezidenta nebude moci kandidovat.

Sjednocení Běloruska s Ruskem je přitažené za vlasy, nemůže k němu dojít, prohlásil Lukašenko

Číst článek

„Doufám, že převládne pragmatismus,“ komentoval ve středu Lavrov napjaté rusko-běloruské vztahy.

„V této absolutně běžné situaci nelze hledat geopolitické úklady uvnitř svazového státu ani mimo něj,“ prohlásil. A zároveň popřel zprávy, že Rusko usiluje o spojení klíčových státních institucí obou zemí.

„Vytvořit společnou ústavu, soud a parlament je zatím nemožné a Rusko na tom ani netrvá,“ řekl ruský ministr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme