Rusko šetří pád letadla jako teroristický čin

V souvislosti se včerejší katastrofou ruského dopravního letadla Tu-154, které se zřítilo i se 78 lidmi na palubě do vod Černého moře, zahájila generální prokuratura stíhání možného teroristického útoku. Jak ale informuje moskevský zpravodaj Radiožurnálu Petr Voldán, ve hře dále zůstávají i další varianty příčiny katastrofy letadla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální prokurátor Viktor Ustinov sice vydal příkaz k zahájení trestního stíhání podle článku o terorismu a na místo katastrofy vyslal svého náměstka, ale příčina pravděpodobného výbuchu na palubě letounu na lince z Izraele do Novosibirsku je stále předmětem spekulací. I když ukrajinský prezident Leonid Kučma už večer telefonicky ujišťoval Vladimira Putina o neopodstatněnosti úvah o zásahu letadla ukrajinskými jednotkami protivzdušné obrany při manévrech na Krymu, píše agenuta Interfax že tato verze zatím zůstává na stole. Také rozhlasová stanice Echo Moskvy upozorňuje, že teprve po večerním návratu jednoho z ruských generálů, který se účastnil cvičení na Krymu, bude možné posoudit přesnějí jestli nedošlo k zásahu letadla Tu-154 ukrajinskými vojáky při manévrech.

Mezitím pokračuje hledání obětí katastrofy ve vodách Černého moře, když poslední zprávy uvádějí, že například černé skříňky z letadla se asi najít nepovede. Z vody zatím záchranáři vylovili 16 mrtvých těl, která byla převezena k identifikaci do přímořského letoviska Soči. Z Novosibirsku i z Tel Avivu se tam sjíždějí příbuzní obětí.

Ukrajinský premiér Anatolij Kinach později podle agentury Interfax připustil, že teorie o zásahu ruského letadla ukrajinskou cvičnou raketou "má právo na existenci". Spojené státy zároveň oznámily, že nemají žádné důkazy o tom, že by příčinou zřícení letadla byl teroristický útok.

Milan Kopp, Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme