Ruská armáda sestřelila nad Sevastopolem deset dronů, Ukrajina se k útoku nepřihlásila

Ruská protivzdušná obrana sestřelila u Sevastopolu na Krymu deset dronů, které ve městě a přístavu nezpůsobily žádné škody, uvedl v pondělí gubernátor Michail Razvožajev. Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský poloostrov na jaře 2014. Kyjev se k zodpovědnosti za dronový útok nepřihlásil.

Sevastopol (Aktualizováno: 14:15 16. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská výsadková válečná loď, která vstupuje na hlavní základnu Černomořské flotily v anektovaném krymském městě Sevastopol

Sevastopol donedávna patřil k hlavním základnám ruské Černomořské flotily | Zdroj: Reuters

„Deset z deseti ukrajinských dronů jsme sestřelili nad mořem. Žádné objekty ve městě ani na moři nebyly poškozeny,“ uvedl gubernátor. Útok začal okolo druhé hodiny v noci, kdy byl sestřelen první dron, dodal list Kommersant.

Obětí raketového útoku v Dnipru je už 40. Rusko vinu odmítá, střela podle něj přišla od ukrajinské obrany

Číst článek

O opakovaných zásazích protivzdušné obrany na Krymu a v Sevastopolu úřady informují od srpna, poznamenala agentura Interfax s tím, že cílem obvykle bývají malé drony.

Sevastopol donedávna patřil k hlavním základnám ruské Černomořské flotily, z jejíž plavidel se odpalují střely s plochou dráhou letu Kalibr proti ukrajinským městům a objektům kritické infrastruktury. Právě ohrožení drony vedlo podle médií k přemístění přinejmenším části lodí do jiných přístavů.

Na Černém moři vyplulo 17 plavidel Černomořské flotily, včetně šesti nosičů tři desítek střel Kalibr, varoval dnes list Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinské námořnictvo.

Rusko útoky dronů připisuje Ukrajině, ta se k nim ale oficiálně nehlásí. Zřejmě největší podobný útok se odehrál na konci října 2022. Ukrajinské síly tehdy podle Moskvy podnikly útok na ruskou Černomořskou flotilu v Sevastopolu, přičemž ruské ministerstvo obrany přiznalo lehké poškození jedné minolovky. Snímky na sociálních sítích nicméně ukazovaly, že neznámý počet dálkově ovládaných hladinových plavidel zasáhl nejméně jednu fregatu.

Zprávy o sestřelení bezpilotních letounů přicházejí také z Ruska. Největší pozornost minulý měsíci vzbudily útoky na letecké základny strategických bombardérů u Saratova a Rjazaně, ležící stovky kilometrů od ukrajinských hranic.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme