Ruské ministerstvo si předvolává velvyslance, oznamuje jim vyhoštění diplomatů

Rusko si v pátek předvolává velvyslance států, které v rámci solidarity s Británií kvůli případu otravy Sergeje Skripala vyhostily ruské diplomaty. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters informovalo, že jim předá protestní nótu a oznámí reciproční vypovězení jejich diplomatů. Ruské diplomaty vykázaly tři desítky zemí, které společně vypověděly přes 150 Rusů. Česká republika vypověděla tři diplomaty.

Moskva (Aktualizováno: 13:45 30. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Dopoledne již do budovy ruského ministerstva zahraničí dorazili velvyslanci Británie, Francie a Německa, krátce poté přijel i italský velvyslanec. Důvod předem neohlášené přítomnosti britského ambasadora není podle Reuters jasný. Moskva vyhoštění 23 britských diplomatů oznámila již dříve.

Budovu ministerstva již opustil německý velvyslanec Rüdiger von Fritsch, který podle Reuters prohlásil, že Rusko musí odpovědět na otázky týkající se obvinění z otravy Skripala. Řekl také, že Německo je otevřené k dialogu a že Berlín chce mít s Moskvou dobré vztahy.

Polský velvyslanec také dorazil na ruské ministerstvo zahraničí.

Český chargé d'affaires

Na ruské ministerstvo zahraničí v pátek dorazil i český chargé d'affaires Petr Kroužek, který je v nepřítomnosti velvyslance Vladimíra Remka pověřen vedením diplomatické mise v Moskvě. O příjezdu vozu českého velvyslanectví na ministerstvo informoval Reuters, který ohlásil i příchod zástupců Ukrajiny, Belgie, Nizozemska a Dánska.

Kroužek podle prohlášení Moskvy převezme protestní nótu a také oficiální oznámení, že Moskva vypovídá ze země tři české diplomaty.

Vyhoštění ruských diplomatů

Velké Británie v reakci na podezření, že za otravou agenta Skripala stojí Rusko, vyhostila už v polovině března 23 diplomatů. Rusko odpovědělo stejným krokem. V návaznosti na to pak ruské diplomaty či zaměstnance ambasády začaly vyhošťovat i země Evropské unie a Spojené státy americké.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Česko vyhostí celkem tři členy diplomatického personálu, a to jako výraz solidarity s Velkou Británií. Šedesát ruských diplomatů vyhostí USA, zároveň bude uzavřen konzulát v Seattlu. Třináct diplomatů vyhostí Ukrajina, například Kanada, Francie, Německo či Polsko čtyři diplomaty.

„Vítáme kroky našich spojenců, které jasně ukazují, že stojíme bok po boku a posíláme Rusku ten nejsilnější signál, že nemůže pokračovat v porušování mezinárodního práva,“ komentovala to britská premiérka Theresa Mayová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme