Rusko si přeje zapojení Kurdů do rozhovorů o Sýrii, Turecko je považuje teroristy

Ruská federace chce zapojit do rozhovorů o Sýrii i Kurdy, aby syrská opozice sestavila pro ženevské rozhovory jednotnou delegaci. Ti se zatím jednání neúčastnili i kvůli Turecku, které je považuje za teroristy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdové jsou pro západ důležití spojenci v bojích proti Islámskému státu (ilustrační foto)

Kurdové jsou pro západ důležití spojenci v bojích proti Islámskému státu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

S informací přišel náměstek ruského ministra zahraniční Michail Bogdanov. Syrská opozice má podle Moskvy pro rozhovory v Ženevě sestavit jednotnou reprezentaci. Další kolo rozhovorů o Sýrii začalo v Ženevě pod patronací OSN minulý týden ve čtvrtek, ale ohrozilo je sobotní násilí v Homsu. Při útocích na sídla bezpečnostních sil tam zemřelo přes 40 lidí.

V Ženevě se opět jedná o Sýrii. Samotní Syřané už v průlom nevěří

Číst článek

Zatím není jasné, jak na požadavek Ruska bude reagovat Damašek a jeho delegace v Ženevě. Rusko je kromě Íránu hlavní spojenec vlády v Damašku. Kurdové nebyli zapojeni do minulých kol rozhovorů mimo jiné kvůli tomu, že Turecko, které podporuje část opozičních skupin, Kurdy považuje za teroristy. Pro západní státy, které rovněž podporují některé oponenty Damašku, ale Kurdové patří k cenným spojencům v boji proti radikálům.

Už před nimi se z iniciativy Ruska, Íránu a Turecka konalo dvoukolové jednání v Astaně, kde se hovořilo především o upevnění příměří, jež platí v Sýrii od prosince. Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že astanské rozhovory přispěly k tomu, aby ženevská schůzka mohla začít. „Byl vytvořen mechanismus kontroly příměří, což je to nejdůležitější. To byl základ, který umožnil obnovu ženevských rozhovorů,“ řekl Putin.

Opozice opakovaně obvinila syrskou vládu z porušování příměří. Syrská svobodná armáda (FSA), která je koalicí několika opozičních skupin podporovaných Tureckem, oznámila, že se tyto skupiny střetly v neděli se syrskými vojáky u města Al-Báb v severní Sýrii. Město drželi radikálové z takzvaného Islámského státu (IS) a Turecko minulý týden uvedlo, že se jeho spojencům podařilo IS z města vytlačit.

Z jihu ke strategickému městu Al-Báb postupovala také syrská armáda. Podle prohlášení FSA se opozice a vojsko střetly jižně od Al-Bábu v neděli večer. Syrská armáda zatím zprávu nekomentovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme